28 / 06 / 2022

İzmir Karabağlar'da kentsel dönüşüm tartışması!

İzmir Karabağlar'da kentsel dönüşüm tartışması!

Karabağlar Belediye Meclisi’nde, Büyükşehir'in Uzundere Mahallesi’nde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmasıyla ilgili tartışma çıktı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu dönüşümle ilgili birlik olma çağrısında bulundu.Karabağlar Belediye Meclisi’nde, Büyükşehir'in Uzundere Mahallesi’nde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmasıyla ilgili tartışma çıktı. İZ Gazete'den Gizem Taban'ın haberine göre; Karabağlar Belediyesi kasım ayı birinci olağan meclis oturumu Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun yönetiminde yapıldı. Toplantıda,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Uzundere Mahallesi’nde sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmasıyla ilgili tartışmalar yaşandı.

İzmir Karabağlar da kentsel dönüşüm tartışması!

İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

İBB'nin Karabağlar’ın Uzundere Mahallesi’nde yürüttüğü kentsel dönüşüm projesine ilişkin meclis toplantısında söz alan AKP Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, “İsterseniz Büyükşehir’e birlikte gidip protokollü bakanlığa devredelim. Bakanlık bu projeleri ivedi şekilde hayata geçirir” diye konuştu. 

Mısırlı’dan sonra konuyla ilgili açıklamalar yapan ve eleştirileri cevaplayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Kentsel dönüşüm uygulama sırasında çeşitli aksaklıklar ortaya çıkabiliyor. TEFE-TÜFE ile ilgili bir konu var. TEFE TÜFE ilave alınan daireler içindir. Kendi mülkiyetinden gelen haklarıyla ilgili herhangi TEFE-TÜFE artışına tabi değildir. Kendi arsasında iki daire aldıysa fiyat artışı yoktur. Büyükşehir, bunu değerlendirdi ve vatandaşın isteği yönünde tamam denildi. Bu 0,4 olmakla birlikte fiyat yükselmesi olmadı. Kalan 0,7’de fiyat yükselmesi oldu, bu yapılan sözleşme yapıldığı tarihteki fiyatla ödenecek diye. Aksi halde bir zimmet çıkar. Türkiye’de bir Sayıştay denetimi var. Kimin hakkını kime veriyorsunuz? Bu konuyu istismara kimse müsamaha etmemelidir. Burada TEFE TÜFE farkını şu anki yürürlükte yasalara göre kaldırması mümkün değil. Bu kanunla olur. Alandaki kısmı vatandaşı ilgilendiren bir sorundur. İhale gecikmesiyle ilgili eleştiriler değerlendirilebilir ama TEFE TÜFE kaldırılması söz konusu değil. Kimin hakkını kime veriyoruz. Sen burada üçüncü daireni alıyorsan bunun külfetine katlanacaksın. Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştüm. Kısa sürede Büyükşehir Belediye meclisinde konu değerlendirilecektir.  Kentsel dönüşüm bu ülkenin sorunu. Bunu el birliğiyle çözebiliriz. Karabağlar da en fazla bunun sorunun çeken ilçe. Yaklaşık 700 hektarlık bir alandan bahsediyoruz. Her zaman söylediğimiz bir şey var. Merkezi idare ile yerel yönetimlerin iş birliğiyle çalışması gerekiyor. Bir taraf olmazsa diğeri eksik kalır. İş birliği içerisinde yasal bir düzenleme yapılmasıyla bu sorunun üzerinden geliriz. Kentlerimizi daha iyi noktaya nasıl getirebiliriz diye düşünmek asıl meseledir. Kentsel dönüşüm de bu konun içerisinde yer alıyor” şeklinde konuştu.

Abdül Batur'dan Gültepe imar planları açıklaması!