İzmir Örnekköy Dönüşüm Projesi’nde tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı!

İzmir Örnekköy Dönüşüm Projesi’nde tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı!Yatırımlarına hız kesmeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin üçüncü ve dördüncü etabında inşa edilecek yaklaşık bin konut için tahliye ve yıkım işlemlerini tamamladı.


Kentteki kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy kentsel dönüşüm alanında 170 konut ve 20 işyerini kapsayan ikinci etap için çalışmalarını hızlandırdı.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, İzmir Örnekköy’de 3. ve 4. etapta İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON tarafından hayata geçirilecek olan yaklaşık olarak 1.000 konut için bölgede hak sahiplerine ait olan mevcut binaların tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı.
 

İzmir Örnekköy Dönüşüm Projesi’nde tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı!

Yeşil alanıyla dikkat çekiyor


Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'nin diğer etapları için ihale hazırlıklarının devam ettiğini jaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı 18 hektarlık Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda etaplar halinde devam eden proje tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ile 338 adet işyeri inşa edilmiş olacak. Proje kapsamında alanda 4 bin 200 metrekare kapalı alanı olan iki katlı yeni pazar alanı, taşıtlar için yaklaşık 30 bin metrekare açık ve kapalı otopark alanları, 3 bin 500 metrekare kapalı alanı olan spor tesis binası ve sosyal alanlar yapılacak. Projeyle aynı zamanda alana 68 bin metrekare yeşil alan ve 20 bin metrekare sosyal donatı alanı kazandırılacak. Çünkü biz hem riskli konutlarda oturan yurttaşların sağlıklı yapılarda oturmasını sağlamayı hem de yaşanabilir kentsel alanlar yaratmayı hedefliyoruz. İzmir’i güvenli hale getirmek ve yurttaşlarımızın yeşil alanları ve sosyal donatı alanlarıyla daha sağlıklı bir çevrede olmasını sağlamak için pandemi koşullarında da hiç ara vermeden çalışmaya devam ettik” şeklinde konuştu.

İzmir Örnekköy Dönüşüm Projesi’nde tahliye ve yıkım işlemleri tamamlandı!
 
Süreç hız kazandı


Kentte 6 ayrı bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarına aralıksız şekilde devam ettiklerini kaydeden Başkan Soyer, “Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin de ihalelere katılması için karar aldık. Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON’un sürece dahil olmasıyla birlikte kentsel dönüşüm projelerinde yavaşlayan süreci hızlandırarak piyasada yaşanan tıkanıklığı aştık. Böylece Örnekköy’de ikinci, üçüncü ve dördüncü etaplarda konut ve işyerinden oluşan toplamda bin 200 bağımsız birimin yapım işini başlatabildik” dedi.

 

Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den kentsel dönüşüm uyarısı!