İzmir'de yapı stoku miadını doldurdu!

İzmir'de yapı stoku miadını doldurdu!

Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Sinan Can Öziçer, son 120 yıl incelendiğinde İzmir'de en yüksek 6.6 büyüklüğünde deprem olduğunu belirterek, şehirde 6 ya da 6.6'lara kadar büyüklükte deprem beklediklerini kaydetti. Öziçer, İzmir'de yapı stokunun miadını doldurduğunu belirtti.


Ege Bölgesi'nde son zamanlarda sık sık yaşanan depremler, akıllara 'İzmir depreme hazır mı?' sorusunu getirdi. Uzmanlar İzmir'deki yapı stokunun hem yaşlı hem de yumuşak bir zeminin üzerinde olması sebebiyle büyük risk içerdiğini belirtirken, düşük basınçtaki malzemeler ile üretilen binalarla ilgili uyarılar yaptı. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; İzmir'in aktif bir deprem coğrafyasının içindolduğunu vurgulayan Jeofizik Mühendisleri Odası  İzmir  Şubesi Başkanı Sinan Can Öziçer, son 120 yıl incelendiğinde İzmir'de en yüksek 6.6 büyüklüğünde deprem olduğunu belirterek, şehirde 6 ya da 6.6'lara kadar çıkabilecek büyüklükte deprem beklediklerini kaydetti. 

İzmir

Depremi 3 bilinmeyenli bir denkleme benzeten Öziçer, yer, zaman ve büyüklük bilgilerinin önceden bilinemediğine vurgu yaptı. İzmir'in 6.6 büyüklüğünde bir depreme hazır olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öziçer, "Olası bir depremin Ege açıklarında meydana gelmesiyle yapılaşmanın altındaki faylarda meydana gelmesi farklı sonuçlar doğurur. Karada meydana gelirse risk fazladır. İzmir'deki yapı stoku yaş anlamında miadını doldurdu. Binaların yer yer alüvyon dediğimiz yumuşak zeminin üzerinde olması ve kaçak yapılaşmanın fazla olması riski artırıyor. İzmir'de 6 büyüklüğündeki bir depremin olması bile bu riskler yüzünden bizleri üzücü durumlara sürükleyebilir" diye konuştu. 

"ÜZERİMİZE DÜŞEBİLECEK HER EŞYAYI SABİTLEMELİYİZ"

İzmirlilerin de depremle ilgili bilince sahip olmadığına dikkat çeken Öziçer, depremin unutulduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Herkes evlerinde yapısal olmayan malzemeleri sabitlemeli. Kolon, kiriş, duvar, döşeme haricinde deprem anında üzerimize düşüp bize zarar verebilecek olan her eşya sabitlenebilir. 1999 depreminde yaklaşık bin vatandaşımız yapısal olmayan malzemelerden dolayı hayatını kaybetti. Ufak aparatlarla eşyaları sabitlediğinizde riski yarı yarıya indirmiş olursunuz. Bir sarsıntı hissedildiğinde evlerde sandık ya da bazası olan bir yatak, çamaşır makinesi belirlenmeli. Bir sonraki sarsıntıda sırtımızı o eşyaya dayayıp cenin pozisyonda hacmimizi küçülterek depremin geçmesini beklemeliyiz. Belediyeler vatandaşlara bununla ilgili paneller düzenleyebilir. Öğrencilere temel afet bilinci eğitimi verilebilir. Afet toplanma alanlarıyla ilgili revize çalışmalar yapılabilir. Her yapılaşmadan önce zemin etütleri yapılarak son deprem yönetmeliği incelenmeli. Denetim olmazsa sahte raporlarla o zemine uygun olmayan parametreler verilerek yanlış bir tasarım yapılabilir. Bunu önlemenin tek çözümü her belediyede jeoloji ve jeofizik mühendisleri istihdam edilmesidir. İzmir bu konuda beklediğimiz öncülükte değil. İzmir ilçelerinde en fazla 5 belediyede jeofizik mühendisi çalışıyor. Bu denetimlerin doğru yapılması için eksikler giderilmeli."

"YAPI STOĞU İNCELENMELİ"

İzmir'deki yapı stoku ile ilgili farklı yıllarda oda ve belediyelerle ortak çalışmalar yapıldığını anımsatan Öziçer, binaların eski olduğunu ve o tarihlerdeki yönetmeliğe uygun hazırlandığını belirtti. 

Binaların inşasında kullanılan malzemelerin düşük basınçta ve standartların altında olduğunu vurgulayan Öziçer, "İzmir'de bir pilot bölge seçerek ilçe ve mahalle bazında binalardan malzemeler alınmalı. Beton kaliteleri ölçülerek çalışılmalı. Sembolik bütçelerle bu çalışmalar yapılabilir. Kentsel dönüşümün doğru biçimde hızlanması ile vatandaşların yaşam kalitesini bozmadan hayatlarına devam etmesi sağlanabilir. Deprem anında binalardan sağlıklı şekilde çıkılsa bile, belli bir birikimle alınan bir evin bir daha oturulamayacak hale gelmesi tüm hayatı etkiler. Bilincin artması, yerel belediyelerdeki denetimin doğru olması gerekir. Biz sivil toplum kuruluşları olarak yapabileceklerimizi yapıyoruz. İstiyoruz ki sorumluluğu olanlar bu görevi yerine getirsin" şeklinde konuştu. 

Naci Görür'den İzmir uyarısı!

Necip Nasır: İzmir depreme hazırlıklı değil!