28 / 11 / 2022

İzmir'e en çok yabancı turist Almanya'dan geliyor!

İzmir'e en çok yabancı turist Almanya'dan geliyor!

İZMİR Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün bu yılın ilk 8 ayı verilerine göre, sınır kapılarından giriş yaparak kente en çok yabancı turist 228 bin 938 kişiyle Almanya'dan geldi, ikinci sırada Fransa yer aldı...İZMİR Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün bu yılın ilk 8 ayı verilerine göre, sınır kapılarından giriş yaparak kente en çok yabancı turist 228 bin 938 kişiyle Almanya'dan geldi, ikinci sırada Fransa yer aldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre, kruvaziyer gemiyle kente gelen turist sayısında yüzde 29.1 Mik bir düşüş görüldü. 


İzmir'i 8 ay içinde 85 ülkeden 924 bin 837 yabancı turist ziyaret ederken, bunlardan 661 bin 632'i havayolu ile 263 bin 205'i ise denizyoluyla geldi. İzmir'e, sınır kapılarından giriş yaparak en çok yabancı turist 228 bin 938 kişiyle Almanya'dan, 97 bin 843 kişiyle ikinci sırada Fransa yer aldı, en çok yabancı turistin geldiği üçüncü ülke ise 86 bin 727 kişiyle İtalya oldu. İzmir'i Sudan'dan yalnızca 2 turist ziyaret etti.  İzmir  Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre İzmir'de, özellikle deniz yoluyla gelen turist sayısında son 6 aydır düşüş yaşanıyor. 


Geçen Ağustos ayında bu düşüş yüzde 31.5'i bulurken İzmir'e gelen toplam turist sayısındaki kayıp da sürüyor. Ağustos'ta gelen yabancı turist sayısı yüzde 6.20 oranında düşerken 8 aylık dönemdeki ziyaretçi sayısı da yüzde 4.56 geriledi. 

İzmir'de, kruvaziyer turizminde ciddi bir düşüş görülüyor, bir önceki yılın ilk 8 aylık verilerine göre kruvaziyer gemiyle kente gelen turist sayısında yüzde 29.1'lik bir düşüş görüldü. Bu yü kruvaziyer turizminde sınırlı daralma olduğunu belirten İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, İzmir'deki ciddi düşüşü diğer limanların tercih edilmesine bağladı. Genel itibariyle bu yü kruvaziyer turizmde sınırlı bir daralma yaşandığını ancak İzmir'deki düşüşün bu durumdan farklı olduğunu düe getiren Ediz, "İzmir'de ciddi bir azalma oldu. Bu durum, Kuşadası ve diğer limanların tercih edilmesinden kaynaklanıyor. İzmir Limanı'nda bir yenüemeye ihtiyacımız var. Bu İzmir'in de gündeminde olan bir konu. 


Limanın arkasındaki bölgenin fiziki düzenlemeye ihtiyacı var. Liman çıkışını münferit bir olay olarak görmek mümkün değü, tatmin eden veya cazip bir çıkış düzeni yok. İzmir gibi 4 milyon nüfusu olan böyle bir şehirde liman çıkışının tüm değerlerinin maalesef olması gereken, beklenilen bir çıkış ortamı değil. Bu düşüşü engellemek için biraz cazip kılmamız lazım. Adnan Menderes Havalimanı'ndaki düzenlemelerin benzer şeküde limanda da yapüması gerekiyor. Bunda gemi sahiplerinin tercihi de önemli. Limanın kendisi ve çıkışındaki düzensizlik tercihte etken oluyor" diye konuştu. 


Türkiye'ye en fazla turistin Almanya'dan geldiğine değinen Ediz, "Almanya uzun yıllardır Türkiye'ye en fazla turist gönderen Avrupa ülkesi. Bu kapsamda, İzmir'de de yıllarca Almanya'dan gelen turist sayısının fazla olduğunu görüyoruz. Almanya'da bilinirlik ve güvenilirlik de bunun içinde yer alıyor. İtalya ve Fransa'dan 1980 yıllardan sonra ciddi tursit akışı başladı. İzmir'e gelen turistler Almanya, İtalya ve Fransa'nın orta kesimi olanlar. 


Bu kişiler tatillerini İzmir'de geçirmeyi alışkanlık haline getiren ve tercihlerinin ötesinde tatile gidecekse ülkemizi seçen bir grup. Bu turistler daha büinçli olarak geliyor. Normal süreç içinde de harcamalarını yapıyorlar" dedi. 


Ankara Son Söz
Geri Dön