24 / 05 / 2022

İzmir'e yeni fuar alanı!

İzmir'e yeni fuar alanı!

Gaziemir'deki yeni fuar alanındaki kamulaştırma sorununun çözümlenmesi için belediyenin istediği muvafakat talebine ilk cevap arsa sahiplerinden Necip Özçolak'tan gelirken, diğer mülk sahiplerinin avukatları da olumlu görüş bildirdi.

 


Kongre merkezinin de içinde yer alacağı Gaziemir'deki yeni fuar alanının kamulaştırma bedeline itiraz eden ve mahkemeye başvuran arsa sahipleriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arsa sahiplerinden "tüm yasal hakları saklı kalmak kaydıyla" muvafakat istedi. Ege Serbest Bölgesinin yanında bulunan 337 bin metrekarelik arazi üzerinde kurulacak yeni fuar alanı ve kongre merkezinin bir an önce kente kazandırılması için "muvafakat formülüne" ihtiyaç duyduklarını belirten Kocaoğlu, "İzmir daha fazla vakit kaybetmesin.


Kentin bu yatırıma şiddetle ihtiyacı var. Siz bize proje ve inşaat yapma izni verin. Biz de yargı sonucunda verilecek kararla belirlenen kamulaştırma bedellerini en geç 48 saat içinde hesabınıza yatıralım" diye konuştu.


Kamulaştırma süreci kapsamında, bölgedeki özel araziler için yasalar çerçevesinde bir bedel belirlediğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Bizim için mülkiyet kutsaldır. Ben gayrimenkul konusunda mağduriyetler yaşamış bir ailenin çocuğu olarak, arazi sahiplerinin hissiyatını çok iyi anlıyorum. Ancak bizim iş anlayışımızda 'hakkını vereceksin, mağdur etmeyeceksin ve işini iyi yapacaksın' prensipleri hakimdir. Tüm çabamız  İzmir  için olsa da mülk sahiplerini kesinlikle mağdur etmeyiz. Ben diyorum ki, tüm haklarınız saklı kalmak kaydıyla, gelin bize muvafakat verin. Mahkeme süreci devam ederken, biz işe başlayıp zaman kaybetmeyelim. Nasıl olsa bu işin dönüşü yok. Yargının vereceği rakam neyse en geç 48 saat içinde size takdim ederiz."


Kocaoğlu, söz konusu alanın dışında kentte daha uygun bir fuar alanı bulunmadığını da kaydetti.


Mülk sahipleri, daha sonra konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Toplantıya katılan arsa sahiplerinden Necip Özçolak, muvafakatnameyi imzalayan ilk mülk sahibi olurken, diğer mülk sahiplerinin avukatları da olumlu görüş bildirdiler.


-YENİ FUAR ALANI-


Kentin önemli bir ihtiyacına cevap verecek Gaziemir'deki yeni fuar alanı, 337 bin metrekarelik alanda kurulacak. İlk etapta 50-60 bin metrekarelik kapalı alana sahip uluslararası standartlarda bir fuar merkezi oluşturulacak ve aynı alanda İzmir'e bir de kongre merkezi kazandırılacak.


Yeni fuar alanı için Ege Serbest Bölgesi'nin yanında belirlenen 337 bin metrekarelik arazinin 120 bin metrekaresi için, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde "kamulaştırma kararı" alındı. Fuar alanıyla ilgili imar planlamaları yapılırken, bazı arazi sahipleriyle anlaşma sağlanıp paralar ödendi ve tapular alındı.