24 / 09 / 2022

İzmirli depremzedeler için işbirliği: Rezerv alana 115 konut yapılacak!

İzmirli depremzedeler için işbirliği: Rezerv alana 115 konut yapılacak!

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde oldukça büyük bir yıkım getiren olan depremin ardından, çok sayıda vatandaşın evi hasar gördü. Depremin ardından İzmir için seferberlik ilan edildi ve konut inşaatları hızlandırıldı.İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde oldukça büyük bir yıkım getiren olan depremin ardından, çok sayıda vatandaşın evi hasar gördü. 

İz Gazete'de yer alan habere göre; özellikle Bayraklı çevresinde birçok yapı ağır hasar görmesi sebebiyle yıkıldı, depremzedelerin sağlam konutlara yerleştirilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bayraklı'da yer alan rezerv alanda 3 bin 500 konut için harekete geçerken İzmir'deki meslek odaları da aynı bölgede 115 konutun inşaatı için adım attı. 

İzmirli depremzedeler için işbirliği: Rezerv alana 115 konut yapılacak!

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası,  İzmir  Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ege Genç İş İnsanları Derneği, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği koordinasyonunda başlatılan 'Birlikten İzmir Doğar' kampanyası çerçevesinde, ailesinde vefat etmiş kişilerin olduğu depremzedeler için ev yapımına start verildi. 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, depremzedeler için inşa edecekleri 115 konut için izin çıktığına dikkat çekerek, "İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında maalesef birçok vatandaşımızı kaybettik ve bunlarla birlikte yıkılan birçok evimiz oldu. Bunların sonucunda Sayın Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında İzmir'de yapılan incelemelerde bir araya gelip yıkılan evlerin bir an önce yapılmasıyla ilgili odalar birliğinin desteğiyle bu kampanyayı çok kısa sürede gerçekleştirdik. Bunun sonucunda şehir hastanesinin yapıldığı Bayraklı bölgesinde kamulaştırılan alanda TOKİ'nin depremzedelere bağışlayacağı evlerin bulunduğu bölgede, 115 evi birlikte gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar izin süreciyle ilgili bazı sıkıntılar yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gerekli prosedürlerini tamamlayarak bu hafta başında izin süreci tamamlandı" açıklamasında bulundu. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da aynı bölgede bir okul inşa edilmesine ilişkin söz verdiğini dile getiren Yorgancılar, bunun da son derece önemli bir katkı olduğuna vurgu yaparak, "Biz de 115 evi yapıp, bu okulla birlikte depremzedelerin yaralarını bir nebze olsun sarabilmek için gayret gösteriyoruz" dedi. 

İzmirli depremzedeler için işbirliği: Rezerv alana 115 konut yapılacak!

'İMAR SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ'

Türkiye'de depremle beraber yaşamanın öğrenilmesi gerektiğine dikkat çeken Ender Yorgancılar, özellikle İzmir'in yüksek riskli şehirlerden olduğunun altını çizerek, kentsel dönüşüme ağırlık verilmesinin önem arz ettiğine vurgu yaptı. Yorgancılar şöyle konuştu: 

"Ülkemizin altı olduğu gibi fayla dolu. Esas beklenen İzmir depremi maalesef bu değil. İzmir'de 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem bekleniyor. Deprem riski, İstanbul'dan daha yüksek. İzmir, dünyada en fazla deprem beklenen iller arasında 25'nci sırada. İstanbul ise yanılmıyorsam 77'nci sırada. Bu evlerin yeni baştan yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşümü bir an önce yapmalıyız. İmarla ilgili sorunların çözülmesi gerekiyor. Çünkü bu depremi yaşayan insanların evlerinin metrekareleri yeni imar yasasının uygulamasına göre küçülmek zorunda kalıyor ve aynı katı alamıyorlar. Bu da bir sorun ortaya çıkarıyor. Evi yıkılan insanlara en az 10 yıl vadeli, faizsiz kredi sağlanıp kentsel dönüşümde kullanabilme imkanının yaratılması gerekiyor."

İzmir Uzundere 3'üncü etap kentsel dönüşüm ihalesi 29 Temmuz'da!

İzmir'de çöken Emrah Apartmanı'nın müteahhidinin oğluna takipsizlik kararı!
Geri Dön