İzmit'te köprü manzaralı evlerin fiyatı uçtu!

İzmit'te köprü manzaralı evlerin fiyatı uçtu! İzmit'te köprü manzaralı evlerin fiyatı uçtu!

Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olma özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bölgedeki konut ve arsa fiyatlarını artırdı. İşte ayrıntılar...Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olma özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bölgedeki konut ve arsa fiyatlarını artırdı. 


Körfez geçişi süresini 6 dakikaya düşürecek köprüye yönelik çalışmalarda, yükseklikleri 252 metreye ulaşan kuleler, İzmit Körfezi'ne yeni bir silüet kazandırdı. İstanbul ile  İzmir  arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bölgedeki arsa ve konutların değerini yükseltti.  Işıklandırılmasıyla estetik bir görüntü oluşturan köprünün göründüğü Karamürsel, Dilovası, Körfez ve Gebze ilçeleri cazibe merkezi haline geldi. 


'Gayrimenkuller minimum yüzde 15 ila 25 değerlendi'


Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu, Körfez Geçiş Köprüsü'nün daha şimdiden sektöre büyük bir hareketlilik getirdiğini söyledi.  Köprünün silüetinin oluşmasıyla yatırımcıların ilgisinin Kocaeli'ye yöneldiğini anlatan Hacıoğlu, "Bu manada ciddi bir talep artışı var, özellikle yurtdışından ciddi yatırımcılar görüyoruz" dedi. 


Hacıoğlu, internette verilen ilanların bile değiştiğine dikkati çekerek, "Bugün internete girin bakın, ilanlar 'köprü manzaralı kiralık ev', 'boğaz manzaralı satılık daire' diye veriliyor. Gayrimenkul fiyat ve kiraları, minimum yüzde 15 ila yüzde 25 arttı. Bu oranın da üzerinde değerlenen gayrimenkulleri görüyoruz" diye konuştu.  Kocaeli'nin gayrimenkule yatırım yapılabilecek bir kent haline geldiğini vurgulayan Hacıoğlu, 2017'de yol ve köprünün tamamlanmasıyla bölgenin cazibe merkezi olacağını sözlerine ekledi. 


İlanlar artık "köprü manzaralı" şeklinde veriliyor 


Karamürsel ilçesinde emlakçılık yapan Ender Gökçe ise İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün çok önemli bir proje olduğunu belirterek, Körfez'in trafik akışını azaltacak projenin Türkiye'ye büyük bir fayda sağlayacağını ifade etti. 


Köprünün en net görülebildiği yerlerden biri olan Karamürsel'de, arsa, konut, arazi ve villalarda fiyatların inanılmaz boyutlarda arttığını, ilanların artık "köprü manzaralı" şeklinde verildiğini kaydeden Gökçe, bakir bir bölge olan ilçeye, köprü projesinden sonra Arapların da ilgi göstermeye başladığını vurguladı. 


Pojenin Karamürsel'e değer kattığını anlatan Gökçe, şöyle devam etti: "Mesela Karamürsel sahilinde 150 bin lira olan evler vardı. Şimdi bu bölgede 350 bin dolara kadar evler var. 2. el evlerde şu anda içinde en az 50-60 bin masraf olan evler, deniz kenarında ve köprü görüyor diye normal şartlarda 140 bin-200 bin olması gerekirken, 350 bin liradan satışa çıkıyor. Köprünün ayakları çıkmaya başladığı andan itibaren fiyatlar yükseldi. Hatta biz kendi aramızda konuşuyoruz, 'köprüye her bir parça eklendiğinde fiyatlar yüzde 20 artıyor' diye. Bölgeye çoğunlukla İstanbul'dan ve Araplardan talep var." 


Gökçe, ilçeye kurumsal inşaat firmalarının gelmeye başladığına dikkati çekerek, "İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nden Ereğli burnuna kadar olan bölümün turizm alanı ilan edileceği söyleniyor. Eğer bu olacaksa şayet bölgemizde 5 yıldızlı oteller, tatil köyleri gibi turizm alanlarının yapılacağına inanıyoruz" dedi. 


Dünya