Japonların İstanbul ulaşımına desteği sürecek

Japonların İstanbul ulaşımına desteği sürecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı makamında ziyaret eden Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, İstanbul'un trafik sorununun çözümüne tam destek verdiklerini belirterek, "Türkiye'deki yatırımlarımız sürecek" dedi.

Türkiye'deki görevine yeni başlayan Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Eşi Muriel Tanaka ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Saraçhane Belediye Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede konuşan Başkan Kadir Topbaş, Nobuaki Tanaka'nın Japonya'nın  Ankara  Büyükelçilik görevine başladığını belirterek, "Sayın elçiye ve eşine bu nezaket ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kendileriyle İstanbul ile ilgili bazı çalışmalarımızı konuştuk. Özellikle ulaşım master planlarımızın inceleme çalışmalarına katılan JICA'nın hazırlayacağı raporla biz çok daha net ve güzel bir ulaşım planı hayata geçireceğiz. Müşterek çalıştığımız deprem ve  Marmaray  gibi konular da var" diye konuştu.


2010 yılının İstanbul'da "Japon Yılı" ilan edildiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, bu kapsamda Haliç ağırlıklı olmak üzere kültürel ve sosyal birçok etkinlik düzenleneceğini ve etkinliklerin iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha da artırılmasına katkıda bulunacağını söyledi. 2003 yılında Japonya'da `Türk Yılı' ilan edildiğini ve birçok etkinlikle Türk kültürünün aktarıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, yeni büyükelçiye görevinde başarılar diledi. Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu vurgulayan Topbaş, iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti.


İstanbul'un çok önemli bir tarih ve kültür merkezi olduğuna dikkat çeken Japonya Büyükelçisi Nobuaki Tanaka da "Bu kentin üstü kadar altı da tarihi zenginliklerle dolu. Marmaray kazıları sırasında çıkan tarihi eserlere şaşıyoruz. Ancak proje zamanında bitecek. İstanbul'un trafik sorununun çözümü için yapılacak çalışmalara tam destek vermeye devam edeceğiz. Türkiye'deki yatırımlarımızı da aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Sayın Belediye başkanımızın büyük çaba gösterdiği trafik sorununu çözmek için Japonya olarak çok yardım etmek istiyoruz" diye konuştu.