Kaçak yapı avı devam ediyor!

Kaçak yapı avı devam ediyor!Antalya’da 187 bin 339 için Yapı Kayıt Belgesi alındı. Fakat yapılan denetimlerde 140 belge iptal edildi. Kaçak olarak tespit edildi edilen 778 tanesinin 64’ü yıkıldı...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar barışında Antalya'da şimdiye kadar 187 bin 339 yapı için Yapı Kayıt Belgesi oluşturuldu. Antalyalılar belge almak için toplamda 1 milyar 515 bin 475 TL ödeme yaptı. Barış sürecinin uzatılmasının yanı sıra incelemeler, itirazlar ve şikayetler değerlendirilme başlandı.

140 BELGE İPTAL

Sabah'tan Furkan Yazıcı'nın haberine göre; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan 9 komisyon talepleri tek tek değerlendiriyor ve şikayetler uydu görüntüleriyle karşılaştırılarak inceliyor. İncelemede Yapı Kayıt Belgesi almak için usulsüz ve yanıltıcı beyanatta bulunulan 140 belge iptal edildi. 800 kişi ise başvurusunu geri çekerek parasının iadesini istedi. Kaçak tespitlerinde yargı süreci başlayacak.

778 KAÇAK YAPI VAR

Antalya genelinde incelemeler sonucu 778 adet kaçak yapı olduğu tespit edildi. Bu yapıların 64'ünün yıkım işleri belediyeler tarafından gerçekleştirildi. Antalya'da imar barışı kapsamında en fazla yapı kayıt belgesi düzenlenen ilçe yüzde 13.1'lik oranla Kepez oldu. Manavgat yüzde 13.0 oranla ikinci, Alanya 9.6'lık oranla üçüncü sırada yer aldı.