Kadıköy Belediyesi, dere yatağındaki araziyi satıyor!

Kadıköy Belediyesi, dere yatağındaki araziyi satıyor! Kadıköy Belediyesi, dere yatağındaki araziyi satıyor!

Kadıköy Belediyesi dere yatağında bulunan 54 dönüm araziyi, mahkeme kararına rağmen `Borç batağındayız' diyerek satmakta ısrarlı

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İstanbul Kadıköy Hayvan barınağı son Yerel Yönetimler yasasıyla Ümraniye İlçesi sınırları içerisine alındı ama tapusu Kadıköy Belediyesi üzerine kayıtlı kaldı. Kısa süre önce Hayvan Barınağı'nın bulunduğ 54 dönümlük arazi Kadıköy Belediyesi tarafından 82 milyon 309 bin liradan satışa çıkarıldı. Bunun üzerine harekete geçen Ümraniye Belediyesi, arazinin kamu yararına kullanılması zorunluluğunun bulunduğu ve dere yatağına yakın olduğu gerekçesiyle İstanbul 10. İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonucu, mahkeden `Yürütmeyi durdurma' kararı aldı. Ancak çifte mahkeme kararına rağmen, ihale iptal edilmedi. Kadıköy Belediyesi dün yapılması gereken ihalenin iptal edildiğini duyurdu.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRILDI
Mahkeme kararına rağmen `Karar elimize ulaşmadı' diyerek son ana kadar ihale sürecini sürdüren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Yapılan açıklama ve çıkan tehdit içerikli haberlerle ihaleye fesat karıştırılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı plan değişikliğiyle bu arazi `otogar alanı' oldu. Borç içindeyiz, satacağız. Kim istiyorsa alsın"dedi.

DERE YATAĞI  İMARA AÇILIYOR
Bir süredir AK Parti ile CHP İl başkanları arasında devam eden `dere yatağını imara kim açtı' tartışmalarına bu alan da girdi. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, CHP'li belediye başkanlarının dere yatağı alanını imara açtığını iddia etti. Öztürk ise "Burası dereden 25 metre yukarıda. Asıl dere yatağı eski Salı Pazarı alanıdır. Pazar alanı yeşil alansa nasıl ve kimlere ihale edildi. Tapu nasıl çıkarıldı. Bunlara cevap verilsin"diye konuştu.
Mustafa MEYDAN/Star

pus