Çukurova Balkon

Kadıköy’de kiralık daire araması yüzde 12 yükseldi!

Kadıköy’de kiralık daire araması yüzde 12 yükseldi! Kadıköy’de kiralık daire araması yüzde 12 yükseldi!

Kadıköy’de, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre kiralık daire aramasında yüzde 12 yükseliş var. Kadıköy’ü konutta en çok arayan yaş grubu ise hem 55 yaş ve üstü, hem de 25-34 yaş aralığı...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Emlakjet verilerine göre; Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre Kadıköy’de kiralık daire araması yüzde 12 arttı. Ziverbey hattı oturum için tercih edilirken, en fazla Bostancı Mahallesi aranıyor.

Emlakjet’in verilerine göre, Kadıköy’de, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre kiralık daire aramasında yüzde 12 yükseliş var. Aynı dönemde kiralık daire ilanlarının yüzde 41, satılık daire ilanlarının ise yüzde 6 arttığı Kadıköy’de ilanlar içinde satılık daire payı yüzde 67 ile önde olma konumunu koruyor.

Emlakjet verilerine göre, Kadıköy’ü en çok arayan yaş grubu ise yüzde 25 oranla 55 yaş ve üstü olurken, onu yüzde 21 oranla 25-34 yaş aralığı izliyor. 


Kadıköyle her kesim ilgili, Emlakjet ilçede büyüyor

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, seçim dönemi ve döviz kurundaki dalgalanmalarla satılık daire aramalarında geçen yıla kıyasla kısmi düşüşler yaşansa da Kadıköy'de kiralık daire talebinin hiçbir zaman azalmayacağını belirtti. 

Kadıköy’ün köklü okulların bulunduğu bir ilçe olmasının yanında konumunun da her kesimin ilgi gösterdiği bir ilçe olmasında etkili olduğunu kaydeden Kunter, “Kadıköy hem Anadolu yakasında metrodan metrobüse kadar tüm ulaşım ağlarının başlangıç ve en merkezi noktası, hem de Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na en rahat ve aktarmasız geçiş yolu. Bunların yanında Kadıköy, her ne kadar Fikirtepe başta olmak üzere kentsel dönüşüm hareketi yaşanan noktalara sahipse de büyük kesimi halen geleneksel dokusunu koruyan bir yapıda. Bu da Kadıköy’ü hem emeklilerin ve hem de gençlerin aynı anda arama yapabildiği bir ilçe yapıyor. Altıyol, Yeldeğirmeni, Bahariye, Moda, Serasker gibi kesimlerinde kentsel dönüşüm hareketi yok denecek kadar az ve imar sorunundan ötürü yüksek kat yapımı mümkün değil. Bu nedenle geleneksel doku, merkezi bir lokasyonda korunduğu için merkezi noktada sakin yaşamak isteyenler, Kadıköy'ü tercih ediyor. Genç kesim için de Kadıköy'ün cazip noktaları çok. Sahil kesimleri çok hareketli bir sosyal yaşamın merkezi halini alırken cadde mağazacılığı dikkat çekiyor. Bağdat Caddesi gibi lokasyonlar ise İstanbul'un en gözde sosyal mekanlarını bulunduruyor” değerlendirmesini yaptı. Kunter, Kadıköy’ün yükselen bu potansiyeliyle Emlakjet’in bölgede ilan sayısını artırdığını kaydetti. 
 


Oturumcu Ziverbey’den, yatırımcı Yeldeğirmeni’nden alıyor

Kunter’in verdiği bilgiye göre, Kadıköy’de oturumcuya hitap eden kesimler Fenerbahçe Stadyumu çevresi ile minibüs yolu olarak adlandırılan Ziverbey hattı… 
Yatırımcı ise daha çok kiraya verme ya da al-sat yapma hedefinde ise Yeldeğirmeni ve Altıyol'u tercih ediyor. Çünkü Yeldeğirmeni ve üst kısmında satın alma bedelleri hem çok daha uygun hem de kira getirisi bir hayli yüksek. Yılın başında 5 bin TL olan satın alma metrekare fiyatı bu dönem 5 bin 800 TL'ye kadar çıkıyor. Aynı dairenin kira getirisi ise 2 bin 300 TL civarında. Bölgede konutun kendini amorte etme süresi ortalama 23 yıl. Ticari yatırım için öncelik her ne kadar yatırım veya kiracı olma maliyeti yüksek olsa da ağırlıkla Altıyol ve çarşı içi…


Fikirtepe’de düşen fiyat yeni bir fırsat yaratıyor 
 

Önümüzdeki 3 yıl içinde Kadıköy’ün en merkezi ve en değerli noktasının kentsel dönüşümle öne çıkan Fikirtepe olacağını belirten Kunter, “Talepten fazla üretimin söz konusu olduğu Fikirtepe'de döviz kurunun yükselişi sonrası dolardan satılan bölgelerde değerlerin çoğu TL’ye döndü. 2017 bahar döneminde 7 bin 500 TL'yi gören metrekare fiyatı, bu dönemde 6 bin TL'ye kadar geriledi. Bu, üst gelir grubu alıcılar için fırsat olabilir. Kadıköy'ün merkezinde nitelikli projeden ev sahibi olmanın gerçek avantajlı dönemi bu dönem. Şu anda stok eritme nedeniyle daha düşük tutulan fiyatlar Eylül 2018 döneminden itibaren 6 bin 500 TL seviyesine çıkabilir” değerlendirmesini yaptı. 


Kadıköy’de emlak danışmanları JETHAT ile fark yarattı

Emlakjet olarak bölgedeki yükselişlerinde emlak danışmanlarına özel olarak sektörde ilk ve tek olarak sundukları JETHAT ürününün de etkili olduğunu belirten Kunter, şöyle devam etti: 
“Emlak danışmanlarının müşteri kaçırmasını önleyen JETHAT’tan yararlanan emlak ofisleri, danışmanlarına verilen bir sanal numara üzerinden gelen çağrıları kendi panellerinde görerek arayan müşteri numarasını listeleyebiliyor. Böylece bir yandan cevapsız çağrılar kolaylıkla takip edilerek müşterilere hızla geri dönüş yapılması ve satış fırsatlarının kaçırılmaması sağlanırken diğer yandan danışmanların performansı yakından izlenebiliyor. Satışta hızlı olmanın, yeni müşteri kazanmanın ve en önemlisi müşteri portföylerini sağlıklı biçimde yönetmenin çok önemli olduğu bugünlerde yenilikçi ve rekabetçi ürünler, sektörde farklılaşmayı sağlıyor. Kadıköy’de de bunu sağlıyoruz.”

Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, şöyle devam etti: “Veriler, Mayıs’ta KDV, tapu harcı, bankaların faiz indirimi ve markalı projelerde başlayan yüzde 20 indirimin satışlarda ve özellikle sıfır konutta pozitif ivmeyi başlattığının göstergesi oldu. Bankaların faiz indirimi, ipotekli satışı bu ay yüzde 30,8 ile yıl içindeki en yüksek payına ulaştırdı. İpotekli satıştaki düşüş oranı da geçen ayki yüzde 35,6 seviyesinden yüzde 11,7’ye geriledi. Sıfır konutta ise son 3 ayın ardından ilk kez yükselişe geçilmesi son derece olumlu. Yabancıya konut satışındaki artma trendi de, dövizdeki değer artışını yabancıların gayrimenkul yatırımı olarak değerlendirdiğinin bir göstergesi. İlk 5 ayın toplamındaki satış ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 oranında düştü. Sektör, seçim sonrasında kampanyaların sürmesi ile bu oranın giderek azalmasını bekliyor.”