Kale Grubu 63’üncü yılını kutladı!

Kale Grubu 63’üncü yılını kutladı!Kale Grubu’nun “63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü” ve geleneksel “Seramik Bayramı” grubun üretildiği Çanakkale’nin Çan ilçesinden uzaktan erişimle kutlama yapıldı.


Kale Grubu’nun 63 yıldır kesintisiz süren Kuruluş Yıl Dönümü ve Seramik Bayramı törenleri, bu yıl salgının yol açtığı şartlar nedeniyle uzaktan erişim yoluyla yapıldı. Yerli üretimin, sanayiinin bayramı ve devlet-millet kaynaşmasının güzel bir örneği olarak gelenekselleşen 27 Temmuz kutlaması bu yıl, hem devlet adamları hem de STK temsilcilerinin mesajlı katılımlarıyla, aradaki mesafelere rağmen gönül birliği içerisinde kutlandı.

Yıl dönümü programı, 26 Temmuz’da bir Seramik Bayramı klasiği olan sünnet töreni ve Geleneksel Seramik Bayramı Mevlidi ile başladı. 314 minik sünnet edilip, bu zamana kadar Seramik Bayramları kapsamında sünnetleri düzenlenirken çocuk sayısı 16 bin 115’e ulaştı.

27 Temmuz Pazartesi günü grubun doğduğu topraklar olan Çan’da, “63. Yıl Seramik Bayramı Resmi Töreni” ile süren programda Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ile Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal ve Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ün de aralarında olduğu küçük bir grup hazırladı. Gazeteci Cem Seymen’in öncülüğünde düzenlenen tören sonrasında Kale Ailesi çalışanlarına ve bayilere verilmek üzere gerçekleşen kıdem ödülleri töreni de online program kapsamında gerçekleşti ve tüm program Kale Grubu’nun Youtube sayfasından canlı olarak yayınlandı.

Seramik Bayramı Töreni’ne yazılı mesajıyla katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay şu açıklamalarda bulundu: “Toprağımızı 63 yıl önce su, ateş ve girişimcilik ruhuyla harmanlayarak seramik ve yer karosu alanında ‘Anadolu’nun Kale’si, Türkiye’nin gururu’ oldunuz. Bu gururu gelenekselleşen Seramik Bayramı’nda sizlerle birlikte gönülden paylaşıyorum. Kale Grubu yeni ihracat rekorları, artan istihdam rakamları ve farklı iş alanlarındaki katma değeri yüksek üretimi ile ülkemiz ekonomisine katkılarını artırarak sürdürecektir. Bugün bulunduğunuz noktayı daha da ileriye taşıyacağınıza, bu yeni dönemde oluşan fırsatları yakalayarak katma değerler üretmeye devam edeceğinize inanıyorum.”

Ülkelerin kalkınmalarında sanayi şirketlerinin performanslarının çok önemli bir gösterge olduğundan bahseden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, “Kale Grubu da bu bağlamda 1957’den bu yana gösterdiği atılımla ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarından olmuştur. Rahmetli İbrahim Bodur beyefendinin getirdiği vizyon sürekli atılımı, durmaksızın ve yorulmaksızın çalışmayı gerektiriyor. Ne mutlu sizlere ki en üst düzeyden en alt seviyeye kadar Kale Grubu çalışanları İbrahim Beyin vizyonunu ilk günkü heyecanla uyguluyor” diye konuştu.

“Özümüze dönme, özümüzdeki mayadan çoğalma zamanı''

Törende açıklamalarda bulunan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ise bugünün bir kuruluş yıl dönümünden fazlasını anlattığını kaydederek, şunları söyledi:

“27 Temmuz, attığımız temellerin, binler, on binler olup attığımız adımların, aldığımız mesafenin kutlamasıdır. Seramiğin olduğu kadar, sanayinin ve Anadolu’nun üretimle kalkınmasının; gönül verilmiş, emek karılmış toprakların, dayanışmanın, adanmışlığın, vefanın, umudun bayramıdır.”

İçinde olduğumuz ve bizi bugün ayrı koyan bu süreci de 63 yıldır üstesinden geldiğimiz her zorlukta olduğu gibi, birbirimize güvenir, toprağımıza inanır, geleceğimize sarılırsak, elbette atlatırız” diye konuşan Okyay, “Kurucumuz İbrahim Bodur’un bugün bir arada olmamızı sağlayan adımları attığı o günlerde de koşullar hiç elverişli değildi. Ama yine de hayaline ortak olanlarla birlikte yoluna devam etti. Onlara o cesareti, öngörüyü, yenilikçi düşünmeyi, mücadele ruhunu ve güveni veren neyse, bugün de ona odaklanma zamanı... Kısacası, özümüze dönme, özümüzdeki mayadan çoğalma zamanı...” dedi.

Samimiyetle, değerleriyle ve daha iyi bir geleceğe dair olan inancıyla, bu topraklar için düşünmeye, gelişmeye, geliştirmeyi sürdüreceklerini anlatan Okyay, şu açıklamalarda bulundu: “Kale Ailesi olarak her yeni güne bu güvenle uyanacağız. Yine bu güven sayesinde, bundan önceki 63 yılda olduğu gibi, yarın da yolumuza inançla devam edeceğiz...”

Protokolden 63. kuruluş yıl dönümü mesajları...

Törende, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanı sıra Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ak Parti TBMM Grup Başkan Vekili - Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Cevdet Yılmaz, Çanakkale Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş,Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, DEİK Başkanı Nail Olpak, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski , İtalya Büyükelçisi Massimo Gaianive İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Livio Manzini’nin görüntülü ve yazılı mesajları Çan halkıyla bir araya getirdi.

Kale Grubu’nun bugünlere ulaşmasında büyük emeği olan İbrahim Bodur’u rahmetle anan ve tüm Kale ailesinin 63. kuruluş yıl dönümünü kutlayıp savunma sanayii projelerinde, yerli sanayimizin imkân ve kabiliyetlerinin maksimum ölçüde kullanılmasına ve sistemlerin kritik bileşenlerin yerli ve milli imkânlarla temin edilmesine özen gösterdiklerini ifade eden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Kale Grubu’nun da bu yönde yaptığı tüm üretim ve faaliyetler bizim için çok önemli ve değerlidir” şeklinde bir mesaj iletti.

63 yılda global bir marka haline gelen Kale Grubu’nun içinden çıktığı toprakları da asla unutmadığını, Çanakkaleli kimliğini daima muhafaza ettiğini videolu mesajında yayınlayan Ak Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Kale ailesi mensuplarına Çanakkale’mize ve ülkemize kattıkları değerlerden ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ak Parti Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Kale Grubu’nu mili ve yerli sanayi kuruluşu olarak üretime, emeğe, kalkınmaya verdiği önem, bölge halkının refahına yönelik yapmış olduğu katkılardan ve yaşadığımız bu süreçte gösterdiği hassasiyet dolayısıyla tebrik ediyorum” mesajıyla törene katılım gösterdi.

63 yılda son derece büyük bir ölçeğe ulaşan Kale Grubu’nun başarısını tebrik edip mesajına başlayan AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Cevdet Yılmaz ise şu açıklamalarda bulundu: “Kale Grubu’nun bu büyük başarısı aynı zamanda ülkemizin başarısı. Bu başarıların artarak devam etmesini diliyorum. Yeni ortamın getirdiği önceliklere göre ülkemize yeni yatırımlar kazandırmaya devam edeceğinize inanıyorum.”