Kamu ihalelerine corona virüs ayarı!

Kamu ihalelerine corona virüs ayarı! Kamu ihalelerine corona virüs ayarı!

Kamu ihalelerinde koronavirüs sebebiyle sürenin uzatımı ve fesihle ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.Kamu ihalelerinde, Covid-19 salgını nedeniyle süre uzatımı ve fesihle ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi yayımlandı.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan genelge kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle kamu ihalelerinde sözleşme konusu işin yerine getirilmesinin geçici veya sürekli olarak kısmen veya tamamen imkansız hale geldiğine yönelik başvurular yükleniciler tarafından sözleşmenin taraf olduğu idareye yapılacak.

İlgili idare tarafından incelenip başvurular için karar alınmadan Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın değerlendirmesine sunulacak.

Bu durumun yükleniciden kaynaklanan bir kusurdan ileri gelmemiş olması, yüklenicinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine engel nitelikte olması ve yüklenicinin bu engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmemesi şartlarının beraber gerçekleştiğinin tespit edilmesi üzerine süre uzatımı veya sözleşmenin fesh edilmesi kararı alınabilecek.
 

Karar için tıklayın

Kamu ihaleleri yönetmeliklerinde değişiklik!