Kanal İstanbul ÇED Raporu!

Kanal İstanbul ÇED Raporu! Kanal İstanbul ÇED Raporu!

İstanbul'a yapılması planlanan  Çılgın proje Kanal İstanbul projesiyle ilgili ÇED raporu açıklandı.


 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul Projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), Raporu açıklandı. 45 kilometre uzunluğuna sahip olan kanalın 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı'ndan geçecek. 7 senede tamamlanması planlanan Kanalın proje maliyeti 75 milyar lira olarak açıklandı. Kanalın yapımıyla birlikte Küçükçekmece Gölü'nü Marmara Denizi'nden ayıran köprü durumunda bulunan kara parçası yaklaşık bir kilometre açılacak.

 İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı 28 Kasım'da

İstanbul ili Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir ilçesi sınırları içerisinde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kanal İstanbul (Kıyı Yapıları [Yat Limanları, Konteyner Limanları ve Lojistik Merkezler], Denizden Alan Kazanımı, Dip Taraması, Beton Santralleri Dâhil) projesi ile ilgili 28/11/2019 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısı gerçekleştirilecek.

Hazırlanan ÇED Raporuna göre yaklaşık Marmara Denizi'nden Karadeniz'e uzanacak yaklaşık 45 kilometrelik Kanal İstanbul projesi için yapılacak kazı çalışmaları 4 sene boyuna devam edecek. Yapılan hesaplamalara  göre kazılardan 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp toprak çıkartılacak. Yaklaşık 18,5 kilometresi Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı içinden geçecek olan Kanalın kara kazıları da yaklaşık 24,5 kilometre olacak.


Eklere ulaşmak için tıklayınız

ÇED Raporu için tıklayınız

Kanal İstanbul'da önemli gelişme! ÇED raporu açıklandı!