Kanal İstanbul çevresinde kimin ne kadar arazisi var?

Kanal İstanbul çevresinde kimin ne kadar arazisi var? Kanal İstanbul çevresinde kimin ne kadar arazisi var?

Prof. Dr. Doğan Kantarcı, “İstanbul Kanalı ve İstanbul Havaalanı’nın inşaat alanı ile çevresindeki arazide yerleşim, orman, otlak, tarım alanları ve üretime etkileri” isimli çalışmasında Kanal İstanbul'un arazi mülkiyet dağılımını ortaya çıkardı...İstanbul Üniversitesi (İÜ) Orman Fakültesi’nin efsane hocalarından toprakbilimci Prof. Dr. Doğan Kantarcı, “İstanbul Kanalı ve İstanbul Havaalanı’nın inşaat alanı ile çevresindeki arazide yerleşim, orman, otlak, tarım alanları ve üretime etkileri” başlıklı bir çalışma yaptı. Çalışmada, betonlaşacak alanlara ve arazi mülkiyet dağılımına yer verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre, tartışmalı proje Kanal İstanbul’un güzergâhının arazi mülkiyet dağılımı ortaya çıktı. Prof. Dr. Doğan Kantarcı’nın hazırladığı çalışmaya göre alanın yüzde 59’u özel mülkten oluşuyor. Güzergâh boyunca TOKi’nin 342 hektar, Emlak Konut’un ise 50 hektar arazisi bulunuyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan 2011’de çılgın proje olarak duyurduğu Kanal İstanbul projesine ilişkin tartışmalar devam ediyor. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Orman Fakültesi’nin efsane hocalarından toprakbilimci Prof. Dr. Doğan Kantarcı, “İstanbul Kanalı ve İstanbul Havaalanı’nın inşaat alanı ile çevresindeki arazide yerleşim, orman, otlak, tarım alanları ve üretime etkileri” başlıklı bir çalışma oluşturdu. Çarpıcı verilerin yer aldığı çalışmada, betonlaşacak alan Durusu Gölü doğusu 9 bin, Sazlıdere Barajı çevresi 25 bin 100 ve Küçükçekmece gölü çevresi 4 bin 400 olmak üzere toplam 38 bin 500 hektar olarak belirlendi. 

‘FİYATLAR YÜKSELDİ’

Güzergâh boyunca tapulu arazi fiyatlarının yükseldiği vurgulanan çalışmada “Tapulu arazi fiyatları yükseldiği veya zorunlu kamulaştırma yapıldığı için mülk köylünün elinden çıkmıştır. Tapulu arazi bazı kişi ve firmalar tarafından toplanmıştır” bilgisi verildi.

İŞTE MÜLKİYET DAĞILIMI

Çalışmada güzergâh boyunca mülkiyet dağılımı da paylaşıldı. Buna göre toplam 22 bin 291.5 hektar alanın dağılım tablosu şu şekilde:

1- Vakıf 64.49 hektar

2- Emlak Konut (GYO) 50,57 hektar

3- Hisseli (özel+kamu) 1461,93 hektar

4- Hisseli (kamu) 11.73 hektar

5- İBB 61.97 hektar

6- Arnavutköy Belediyesi 469.71 hektar

7- Avcılar Belediyesi 36.45 hektar

8- Bakırköy Belediyesi 5.01 hektar

9- Başakşehir Belediyesi 63.77 hektar

10- Küçükçekmece Belediyesi 4.3 hektar

11- İSKİ 302.27 hektar

12- Maliye Hazinesi 4827.82 hektar

13- Özel 13267.74 hektar

14-  TOKİ  342.42 hektar

15- Orman 1019.85 hektar

16- Mera 301.47 hektar

‘GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALACAKLAR’

Çalışmanın sonuç bölümünde ise şu bilgiler yer alıyor : “İstanbul Havalimanı geniş bir orman alanı ile otlak ve tarım alanlarının ve de balık yataklarının geri dönüşümsüz olarak yok edilmesine sebep olmuştur. İstanbul kanalının açılması pek çok önemli etkilerinin yanında, çok değerli tarım ve otlak alanlarının ve balık yataklarının yok edilmesine sebep olacaktır. Geçim alanları yok edilen köy halkı buradan göç etmek zorunda kalacaktır.”

Kanal İstanbul Çalıştayı'ndan ne çıktı?

Kanal İstanbul Akdeniz'de dengeleri değiştirecek mi?