31 / 01 / 2023

Kanal İstanbul için bağlantı yoluna kredi bulmak için Bakanlık kefil olacak iddiası!

Kanal İstanbul için bağlantı yoluna kredi bulmak için Bakanlık kefil olacak iddiası!

CHP Genel Başkan Yardımcı Ahmet Akın, Kanal İstanbul ile yol bağlantısının yapılacağı Kuzey Marmara Otoyolu kapsamındaki Nakkaş-Başakşehir kesimi ihalesine dış kredi sağlanması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilk kez kefil olacağını belirtti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM Başkanlığı'na sunulan ve 7 yasada değişiklik yapılmasını öngören 12 maddelik yasa teklifinde şirketlere yeni ayrıcalıklar tanındığını açıkladı.

Sözcü'de yer alan habere göre; 15 Mart 2020 tarihinden sonra ihalesi yapılan ancak sözleşmesi imzalanamayan yap-işlet-devlet (YİD) projeleriyle ilgili finansman sağlanmasına ilişkinyönelik düzenlemenin yalnızca bir projeyi kapsadığını dile getiren Akın, özel bir yasa değişikliği yapılmak istendiğini ileri sürdü. 

KANAL İSTANBUL YOL BAĞLANTISI İÇİN DÜZENLEME

Türkiye'nin en pahalı otoyol projesi olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun Nakkaş-Başakşehir kesiminin 30 Haziran 2020'de 8 milyar 293 milyon TL'ye ihale edildiğini ifade eden CHP'li Akın; şunları kaydetti:

- Nakkaş-Başakşehir arasındaki bölüm; inatla yapılmak istenen Kanal İstanbul ile yol bağlantısını da sağlayacak. Bu nedenle iktidar; Kanal İstanbul'a henüz tek bir çivi bile çakılmadan bağlantı yolu için özel yasa değişikliği yapmak istiyor.

Kanal İstanbul için bağlantı yoluna kredi bulmak için Bakanlık kefil olacak iddiası!

“KGM YETERLİ BULUNMADI, HAZİNE DESTEK VERMEDİ”

- Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılacak proje için Karayolları Genel Müdürlüğü'nün kefil olması yeterli bulunmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı da borç üstlenim anlaşmasına taraf olmak istemedi. Yurt dışından para bulunamayınca iktidar bugüne kadar uygulanmayan bir yönetimi hayata geçirmeyi amaçlıyor. İlk kez Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın kefil olması için düzenleme yapılacak.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI KEFİL OLACAK

- Kanal İstanbul'un yol bağlantısı için dış kredi bulamayınca; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nı kefil göstermek için yasa değişikliği yapıyorlar.

Murat Kurum: Kanal İstanbul, İstanbul'un marka değerine değer katacak!
Geri Dön