Kanal İstanbul metro projelerine engel oluyor mu?

Kanal İstanbul metro projelerine engel oluyor mu? Kanal İstanbul metro projelerine engel oluyor mu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gündemle ilgili soruları yanıtladı. İmamoğlu'na gelen sorulardan biri de Kanal İstanbul, bu metro projelerine bu arada engel oluyor mu? sorusuydu. İşte yanıtı... 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu”nun ilk etabı olan “Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı”ndaki ilk test sürüşünü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Başkan Ekrem İmamoğlu, söz konusu hattın yapımı sebebiyle kullanımdan süreli olarak çıkarılan ve inşası tamamlanan “Mecidiyeköy Metrobüs Hattı Yaya Bağlantısı”nı hizmete açtı. Sürücüsüz olarak tasarlanan M7 Test Treni’ne binen Başkan İmamoğlu, İBB üst yönetimi ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ile beraber, Mecidiyeköy İstasyonu’ndan, hattın kontrol merkezinin yer aldığı Tekstilkent İstasyonu’na, yaklaşık olarak 30 dakika süren bir yolculuk gerçekleştirdi. Kontrol merkezini de inceleyen Ekrem İmamoğlu, sonrasında yaptığı konuşmada hatla ve gelecekte eklenecek projelerle ilgili teknik bilgiler paylaştı.

Ekrem İmamoğlu daha sonra gündemle ilgili soruları yanıtladı. Başkan İmamoğlu'na gelen sorulardan biri de Kanal İstanbul, bu metro projelerine bu arada engel oluyor mu? sorusuydu.

KANAL İSTANBUL’UN PROJELERE ETKİSİ


“Kanal İstanbul, bu metro projelerine bu arada engel oluyor mu?”
-Kanal İstanbul, elbette engel oluyor. Yapılmış projelere dönük de çok değişiklik öngörüyor. Kanal İstanbul, sadece İSKİ’nin var olan işlerinin değişimiyle, yaklaşık 20 milyar liralık bir maliyete sahip. Yani; İSKİ’nin hatları, kanalları, arıtma tesisleri, bunların kaydırılması, aktarılması dahi, 20 milyar lira. 20 milyar lira ne demek biliyor musunuz? Şu anda, duran metro hatlarımızın hepsini yapmak demek. Sadece İSKİ’ye külfeti. Çok net söylüyorum: Kanal İstanbul, İstanbullunun zihninde de ‘yok’ hükmündedir; cebimizdeki paraya göre de ‘yok’ hükmündedir, Türkiye’nin kuruşu, parası adına da ‘yok’ hükmündedir. Bizim metro harlarımız adına da İstanbul’un böyle bir projeyle buluşması süreci, ‘yok’ hükmündedir.

 

Kanal İstanbul güzergahında bulunan arsalar meclis gündeminde!

Kanal İstanbul şehrin çevresel sigortası olacak!