Kanal İstanbul'da tapu süreci kitlendi iddiası!

Kanal İstanbul'da tapu süreci kitlendi iddiası!


Kanal İstanbul projesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan tapu sürecinin; bürokratlar imza atmadığı için kilitlendiği ileri sürülüyor. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın projesi" Kanal İstanbul'un çevresinde inşa edilecek Yenişehir için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan tapu sürecinin; bürokratlar imza atmadığı için kilitlendiği ileri sürülüyor. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; senelerdir tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesinin, 2011'de bir seçim vaadi olarak gündeme gelmesinin üzerinden 10 sene geçti. Yapım ihalesi hala yapılmayan imar planı süreci de bitirilemeyen proje, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 2019 yerel seçimlerini kazanmasından sonra yeniden gündem oldu. Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'a karşı hukuki mücadele başlatarak İBB'nin daha önce imza attığı projeyle ilgili protokolden de çekildi.

Kanal İstanbul

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da son dönemde gerçekleştirdiği açıklamalarda Kanal İstanbul Projesi'nin yapılmayacağını dile getirerek müteahhitleri, kredi verecek bankaları, projenin altına imza bürokratları sık sık uyarılarda bulundu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de uluslararası hukuktaki “tiksindirici borç” kavramına atıfta bulunarak projeye dahil olmak isteyenlere iktidara geldiklerinde bu borç için hiçbir ödeme gerçekleştirmeyeceklerini söylemişti. 

TAPU SÜRECİ KİLİTLENDİ

Kulislerde, bu açıklamaların bürokratlar üzerinde etkili olduğu ve şu an Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın kanalın çevresinde inşa edilecek Yenişehir için başlattığı tapu sürecine ilişkin işlemlere bürokratların imza atmadığı bu nedenle de çalışmaların kilitlendiği gündeme geliyor.

Kanal İstanbul

GÖREVDEN ALMALAR BAŞLAYACAK İDDİASI

Kasım'da bakanlık tarafından imar çalışmalarının 3 ayda tamamlanacağı yönünde kamuoyuna yapılan açıklamaların süreci tıkayan bürokratlara uyarı niteliği taşıdığı da kulislerden gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu sebeple Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Emlak Konut'un bürokrat kadrolarında büyük bir değişim oluşacağı, görevden almaların başlayacağı ileri sürülüyor.

Kanal İstanbul

TAPU YOK, İNŞAATLAR BAŞLAYAMADI

TOKİ, imar uygulamalarının tamamlanmasını beklemeden ekim ve kasım aylarında Yenişehir çerçevesinde Arnavutköy'de inşa edilecek toplam 2 bin 431 konut için etaplar 6 ayrı ihale gerçekleştirmitşi. TOKİ'nin tapular çıkmadan ihaleye çıkması sebebiyle yer teslimi yapılamadığından inşaatların başlayamadığı da iddia ediliyor.

Kanal İstanbul boğazın trafik yükünü azaltacak!

Kanal İstanbul projesinin ihaleleri hız kesmiyor!