25 / 09 / 2022

Kapıcı ücretli izinleri!

Kapıcı ücretli izinleri!

Apartman ve konut sitelerinde temizlik ve bakım gibi işlerden sorumlu olan kapıcılar Pazar günü hariç her gün çalışıyor. Çalışma süresi genel olarak haftalık 45 saat oluyor. Peki, kapıcı ücretli izin kullanabilir mi?Kapıcı ücretli izinleri!

Apartman ve konut sitelerinde temizlik ve bakım gibi işlerden sorumlu olan kapıcılar Pazar günü hariç her gün çalışıyor. Çalışma süresi genel olarak haftalık 45 saat oluyor.


Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabilir. Ayrıca, İş Kanununun 63 üncü maddesindeki süreyi aksatmamak koşuluyla yoğunlaştırılmış çalışma ilişkisi de kurulabilir. 


Çalışma süresi, kapıcının işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu tahsis edilmiş işyerinde çalışma biçimine göre günlük çalışma süresi en çok dörde bölünebilir. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.


Çalışma saatleri, yaz ve kış saat uygulamaları ve iklim şartları dikkate alınarak düzenlenebilir. Peki, kapıcı ücretli izin kullanabilir mi?


Kapıcıların ücretli izinleri..

Genel Tatil ve Ücreti

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda yer alan tatil günlerinde, kapıcının çalıştırılıp çalıştırılamayacağı iş veya toplu iş sözleşmelerinde belirlenir. Bu günlere ilişkin ücretler, İş Kanununun 47 nci maddesine uygun olarak ödenir.


Yıllık Ücretli İzin

Kapıcıya İş Kanunu hükümlerine göre yıllık ücretli izin kullandırılır.Kapıcı kaç daireye bakar?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

Geri Dön