12 / 08 / 2022

Kapıcının tazminatını kim öder?

Kapıcının tazminatını kim öder?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında kapıcı tazminatını kaleme aldı. Peki kapıcının tazminatını kim öder?Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında kapıcı tazminatını kaleme aldı. Feride Hilal İmal'e bir okuyucusu "Kiracıyım. Her ay ödediğim aidattan kapıcı tazminatı için de para kesiliyor. Doğru mu?" sorusunu sordu. Peki kapıcının tazminatını kim öder?

İşte İmal'in okuyucusunun o sorusuna verdiği yanıt...

Herkes tarafından bilinen Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. ve 18. maddesi gereği kıdem tazminatının ödenmesinden kat maliki, yani ev sahibi sorumludur. Fakat kat maliki ödemezde kiracı da müşterek ve müteselsilen sorumlu olur.

Kapıcının tazminatını kim öder?

Fakat kiracının sorumluluğu ödemekle yükümlü olduğu kira tutarıyla sınırlı olup, gerçekleştirdiği ödemeyi kira borcundan düşebilir. Kural böyle olmakla birlikte, gerçekleştirilen uygulamada yapılan kira sözleşmeleriyle kıdem tazminatının ya da aidatla beraber toplanmış olan kıdem tazminatı fonu katılım payının kiracı tarafından ödeneceğine karar verilebilir. Yaşanan böyle bir durumda kıdem tazminatının ya da toplanan avansın, kiracı tarafından ödenmesi gerekiyor. Eğer kira sözleşmesinde böyle bir hüküm bulunmuyorsa, kanuna göre bu bedellerin kat maliki tarafından ödenmesi gerekiyor.
 

Kapıcı maaşı 2022 ne kadar?