Karadeniz'in en uzun mesafeli teleferik projesi Nisan'da açılıyor!

 Karadeniz'in en uzun mesafeli teleferik projesi Nisan'da açılıyor! Karadeniz'in en uzun mesafeli teleferik projesi Nisan'da açılıyor!

Trabzon Beşikdüzü ilçesinde hayata geçirilen Karadeniz'in 3 bin 100 metre ile en uzun mesafeli teleferik projesinde çalışmalar devam ediyor. Deneme seferleri yapılan projenin Nisan'da hizmete girmesi planlanıyor.Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Beşikdüzü ilçesinde Beşikdağını teleferik ile birleştiren projenin temelleri 2 yıl önce atılmıştı. Çalışmaların sonuna gelindiği teleferik projesinde  ilk deneme sürüşleri yapıldı.
 

2 kabinli ’Var gel’ sistemiyle çalışacak teleferik projesi 3 bin 100 metre uzunluğunda olacak.  Projenin her kabini 55 kişi kapasiteli olup, saatte yaklaşık 250-300 kişiyi deniz seviyesinden Beşikdağına sıfırdan 535 metre rakımına 10 dakikalık seyahatle çıkaracak. 

 

Nisan ayında hizmete girmesi beklenen proje yaklaşık 100 milyon liraya mal oldu. 

 


"BU KONUDA İDDİALIYIZ"

Proje ile ilçenin cazibe merkezi olacağını belirten Beşikdüzü İlçe Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, şöyle konuştu:

"Trabzonda turizm dendiği zaman sadece Sümela Manastırı, Uzungölü hatırlıyoruz. 3, 4 ve 5’inci destinasyonları bu bölgede oluşturmak zorundayız. Biz Beşikdüzü olarak bu konuda iddialıyız. Trabzonun batısında, Giresun-Trabzon sınırında bir cazibe merkezi, bir çekim merkezi olma yolunda çalışmalarımıza devam edeceğiz."

 

"BEŞİKDÜZÜ’NE EN İYİSİ YAKIŞIR"

İlçede oturan Songül Dikici de ilçenin en iyi ve en kaliteli hizmeti almaya hak ettiğine işaret ederek şöyle konuştu:

"Her zaman yenilik ilçemiz için mükemmel bir şey. İlçemiz eğitimde temellerin atıldığı, eğitim enstitülerinin var olduğu bir ilçe. Onun için ’Buraya hizmetin en iyisi en kalitelisi yakışır’ diye düşünüyorum. Teleferiğe binmek için Ordu’ya, Batum’a gitmeye hiç gerek kalmayacak. Oralarda varsa burada neden olmasın. Beni çok mutlu etmiştir bu proje. Ben daha önce Batum’da birkaç kez bindim. Burada bineceğim. Beşikdüzü’ne en iyisi yakışır."


"İYİ BİR ŞEY OLACAK"

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Fadime Cumhur da "Emeği ve katkısı olanlara çok teşekkür ederim. İyi bir şey olacak. Ben neden binmeyeyim ki? Binerim giderim. Orayı görmek isterim" ifadelerinde bulundu. Üniversite öğrencisi Coşkun Öner projeyi merakla beklediklerini kaydederek "Turizm açısından bu proje ilçeye önemli katkı sunacaktır. Başkanımız sağ olsun bunu tamamladı. Projeyi heyecanla ve 4 gözle bekliyoruz. ’Bir an önce yapılsın da binelim’ diye. Birçok yerde var bur da neden olmasın" diye konuştu.


"MUHAKKAK BİNECEĞİM"


İlçeli Serkan Genç, projeyi olumlu bulduğunu ifade ederek "Askere giderken proje devam ediyordu. Şimdi tezkere aldım proje hemen hemen tamamlandı. Ordu’da bir kez deneyimim olmuştu. Ama burada muhakkak bineceğim" dedi.