Karşıyaka Stadı için meclis araştırması önergesi verildi! 

Karşıyaka Stadı için meclis araştırması önergesi verildi! 

İzmir'de yapımına başlanılan Karşıyaka Stadı'nın bitirilememesinin sebeplerinin araştırılması amacıyla meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesiİzmir'de yapımına başlanılan Karşıyaka Stadı'nın bitirilememesinin sebeplerinin araştırılarak stadın bir an önce hizmete açılması için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.

İzmir Milletvekili Mahir Polat ve 22 milletvekili tarafından Karşıyaka Stadı'nın bitirilememesinin sebeplerinin araştırılarak stadın bir an önce hizmete açılması için yapılması gerekenlerin belirlenmesine ilişkin önerge verildi.

Karşıyaka Stadı için meclis araştırması önergesi verildi! 

Meclis araştırması önergesinde şu ifadeler kullanıldı:

GEREKÇE

''İzmir’in Karşıyaka ilçesi Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısında önemli bir yere sahiptir. Bu semtin sokaklarında halen Kuvayı Milliye ruhu mevcuttur. Karşıyaka semtinde yetişen gençler hürriyetlerine düşkündür. Bu durum, İzmir’in markası olan hatta Türkiye’nin marka isimlerinden olan Karşıyaka Spor Kulübü’nün ilk kurucularından ünlü Kuvayı Milliye kahramanı Kadızade Zühtü Işıl’ın bıraktığı kültür mirasından kaynaklanmaktadır. Tüm bunlara rağmen yıllardır bu semte spor alanında yatırımlar yapılmamaktadır. Yapılması durumunda dünya markası olacağından hiçbir sporseverin kuşkusu yoktur. İlçenin adım taşıyan ve İzmir’in güzide bir kulübü olan Karşıyaka, 1912 yılında İzmir’deki azınlık kulüplerine tepki olarak o dönemin Türk gençleri tarafından kurulmuştur. Zor şartlarda özverili bir şekilde spor hayatını devam ettiren bu Kulüp, Kurtuluş Savaşı yıllarında tüm sporcuları ile birlikte bu mücadeleye bizzat katılmış, çeşitli cephelerde düşmanla savaşmıştır. Armasında Türk Bayrağı taşıyan ilk kulüplerden biri olan Karşıyaka Spor Kulübü’nün ne yazık ki bir stadı bulunmamaktadır. Karşıyaka Spor Kulübü, tüm maçlarım deplasman sayılabilecek ilçelerde oynamaktadır. Bu durum aym zamanda maddi zorlukları da beraberinde getirmektedir. Karşıyaka’da 2015 yazında eski stat ve tesisler yıkılmış, mevcut arazide zemin iyileştirme çalışmaları başlamıştır. İktidar partisi temsilcileri tarafından 4 kez temel atma törenleri yapılmasına rağmen aradan geçen süre içinde inşaat bir türlü başlamamıştır. Karşıyaka taraftarları, stadın yerine alışveriş merkezi yapılacağı yönünde endişeler taşımaktadır. Aym tarihlerde başlanan Göztepe ve Alsancak Statlarının inşaatlarının bitmiş olmasına rağmen, Karşıyaka’da yapılacak olan stat için hiçbir yol kat edilmemesi üzücüdür. Spor üzerinden siyaset yapılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Tüm bu nedenlerle yapımına 2015 yılında başlanan Karşıyaka Stadı'nın bitirilememe nedenlerinin araştırılıp, stadın bir an önce  İzmir  ve Türk sporu için hizmete açılması amacıyla atılması gereken adımların belirlenmesi adına Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.''