Çukurova Balkon

Kaynaklar yine konuta gidiyor!

Kaynaklar yine konuta gidiyor! Kaynaklar yine konuta gidiyor!

TCMB’nin 25 Temmuz’daki 425 baz puanlık faiz düşürmesine karşı bankaların kredi hacmi de yükseldi. BDDK verilerine göre, 26 Temmuz itibarıyla 1 trilyon 512 milyar TL olan TL cinsinden toplam kredi hacmi, 6 Eylül’e kadar sadece 5 milyar TL oldu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Ticari kredilerde hacim bu dönemde 2 milyar TL düşüşle 330 milyar TL’ye düşerken, ihtiyaç kredileri 6.9 milyar TL’lik artışla 223.3 milyar TL’ye, konut kredileri yaklaşık 4 milyar TL yükselerek 182.7 milyar TL’ye ulaştı. Büyük küçülmenin yaşandığı taşıt sektöründe ise krediler düşüş gösterdi.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; kamu bankalarının toplam kredi hacmi bu dönemde 21.1 milyar TL artış gösterirken, özel bankalarda 16.2 milyar TL’lik kredi azaldı. Kamu bankaları 6.1 milyar TL’lik konut kredi hacmi artışına giderken, özeldeki konut hacmi 2 milyar TL gerileme kaydetti.

TCMB tarafından açıklanan verilere göre, 30 Ağustos itibarıyla konut kredisi faizleri ortalama yüzde 12.88 olurken, ihtiyaç kredisi faizlerinde ortalama yüzde 22.38 gibi yüksek bir seviyeye yerleşti. Bu oran ticari kredilerde yüzde 20.28, taşıt kredilerinde yüzde 20.05 oldu. Faiz oranları tablosu değerlendirildiğinde, sınırlı kredi kaynakların yine ağırlıkla konut sektörüne yönlendirildiğini, kamu bankalarının inşaat sektörünü rahatlamak üzere kredi musluklarını açtığını gösterdi.

400 milyar TL’ye ulaşan sorunlu kredi stoku sorunun çözülememesi ve kredi talebinin 6 Eylül’deki TCMB kararı sonrasına ertelenmesi de, kredi hacminin bu dönemde sınırlı olarak arttı.

Bankalardan konut kredisi faiz indirimi müjdesi!

En uygun konut kredisi faizlerinde son durum Eylül 2019!