Kemer Country'cilere 7.5 yıl hapis istendi

Kemer Country'cilere 7.5 yıl hapis istendiİstanbul Orman İşletme Müdürlüğü'nün suç duyurusu üzerine Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı, Kemer Country'nin sahibi Kemer Yapı ve Turizm A.Ş. yöneticileri Ulvi Özdede, Rasim Esat Edin, Ahmet Şeci Edin, Seçim Üstündağ ve Fehmi Ercan Kefli hakkında, kesin kada


ORMAN ARAZİSİNİ İŞGAL: Başsavcılığın hazırladığı iddianameye göre, Kemer Yapı ve Turizm A.Ş. orman arazisini işgal ve Orman Kanunu'na muhalefet suçlarını işledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeodezi Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Rahmi Nurhan Çevik'in uydu görüntüleri, haritalar üzerinde ve olay yerinde yaptığı araştırmaya göre hazırladığı raporda, şirketin şu ihlalleri tespit edildi:


Kendine ait olmayan sahayı fiilen kullandı.


Tahsisli alanın dışına devlet ormanına taştı.


Tahsisli alanın kuzeyinden başlayıp doğusuna doğru devam eden 4 dekarlık bir alanı ayrıca işgal etti ve bölgede inşaat yapmaya çalıştı.


Orman kadastro alanında 5 dekardan fazla bir yer işgal etti.


AĞAÇLARI DA KESTİLER: Orman arazisinin işgali ve ormandan ağaç kesme suçunun tarihi kesin olarak belirlenemedi. Ancak jandarmanın soruşturması, tanık beyanı ve bilirkişi raporları doğrultusunda orman işgali ve ormandan ağaç kesme suçunun 2003 yılı sonlarında işlendiği düşünülüyor. Bilirkişi inceleme tarihinde ve Orman İşletme Müdürlüğü'nün suç duyurusunda işgalin fiilen devam ettiği anlaşıldığından suç zaman aşımına girmedi. Sanıkların avukatları Abdurrahman Gök ve Kadir Çekin ise savunmada suçlamaları kabul etmedi ve ormandan ağaç kesilmediğini, tam tersine 300 bin ağaç dikildiği iddia etti.
 
ŞEFİK DİNÇ