Kemer Sualtı Müzesi yıl sonuna yetiştirilecek!

Kemer Sualtı Müzesi yıl sonuna yetiştirilecek!

DTO Başkanı İnanç Kendiroğlu, Kemer Sualtı Müzesi'nin yıl sonuna yetiştirileceğini söyledi. Kendiroğlu, deneyimlerinden yola çıkarak müzenin daha hızlı tamamlanması için çalışacaklarını söyledi.Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı İnanç Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi'nin ardından Kemer Bölgesi'ne yapılacak ikinci sualtı müzesinin yıl sonuna yetiştirileceğini söyledi. Side Sualtı Müzesi'nin yapımının 8 ay sürdüğünü, Kemer Sualtı Müzesi'nin ise daha kısa sürede tamamlanacağını hatırlatan Kendiroğlu, deneyimlerinden yola çıkarak müzenin daha hızlı tamamlanması için çalışacaklarını söyledi. 


Kendiroğlu, şöyle konuştu:"Sualtı müzesi Side bölgesine farklı bir hareketlilik getirdi. 3 ayrı noktada dalış yapılabilen Side Sualtı Müzesi'ne günlük dalış turları düzenleniyor. Dalış turizminin bölge için farklılığını herkes görmüş oldu. Birçok kez bizzat kendim dalış yaptım. İlgiyi yerinde görüp inceledim. Suyun altında insanlar heykelleri heyecanla inceliyor. Aynı zamanda bölge deniz taşıtlarının geçişine kapalı olduğu için müze çevresinde deniz dibi canlı hayatı her geçen gün renkleniyor, büyüyor. Müze sadece beton heykellerden oluşmuyor. Canlı yaşamına da ev sahipliği yapıyor." 


Kemer Üç Adalar Bölgesi'ne yapılacak ikinci sualtı müzesinin hazırlıklarının tamamlandığını sözlerine ekleyen Kendiroğlu, "İlk müzemizi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle yaptık. Kemer'deki müze ise tamamen odamızın ve denizcilerin desteğiyle yapılacak" dedi. 


Kemer'in ardından üçüncü bir sualtı müzesinin de Demre bölgesine yapılabileceğini vurgulayan İnanç Kendiroğlu, "Kemer bölgesindeki müze coğrafik yapı nedeniyle Kiriş, Tekirova, Üç Adalar ve Ay Işığı Plajı bölgelerinde üç ayrı dalış merkezli olacak. Buraların yapım maliyetini DTO kendisi üstenecekti. Fakat sponsorlu gerçekleştirme durumumuz da var. Projenin maliyeti 450 bin TL civarında" dedi.


SözcüHaber Karar Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Antalya Deniz Ticaret Odası Başkan İnanç Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi'niı ardından Kemer Bölgesi'ne yapılacak ikinci sualtı müzesinin yıl sonuna yetiştirileceğini söyledi. Kendiroğlu, müzenin Side'yı farklı bir hareketlilik getirdiğini belirterek "Üç ayrı noktada dalış yapılabilen Side Su altı Müzesi'ne günlük dalış turları düzenleniyor. Dalış turizminin bölge için önemin herkes gördü" dedi. Kendiroğlu, üçüncü müzenin ise Demre'de açılacağını kaydetti.


Karar