Kentsel dönüşüm kente fayda sağlamalı!

Kentsel dönüşüm kente fayda sağlamalı!

Mimar Ahmet Erkutoğlu, son yıllarda özellikle İstanbul'un gündeminde olan kentsel dönüşüm projelerini çok desteklerken bir o kadar da eleştiriyor.


İnebolu'da uzun yıllar ticaretle ve turizmle uğraşan AE Mimarlık'm ortaklarından Mimar Ahmet Erkutoğlu, şirket olarak kentsel dönüşüm konusunda yaptıkları geniş çaplı çalışmalarını anlattı. Ama aynı zamanda kentsel dönüşüm çalışmalarını sert bir dille de eleştiren Erkutoğlu "Ben bir Kadıköylüyüm ve şunu söyleyebilirim ki kentsel dönüşüm adı altında şehri katlediyoruz, bu yapılan dönüşüm değil, dönüşüm kente fayda sağlamalı" diyor. 


Yeşil alanlar arttırılmalı 


Bugüne kadar özellikle Kadıköy çevresinde 100-150 projeye imza atan Erkutoğlu'nun savunduğu tezse şöyle: "10 katlı bir binayı yıkıp yerine 15 katlısını yapmak şehre hiçbir şey katmaz. Neden bilmiyorum ama yeni düzenlemeyle Kadıköy'de daha yüksek binalar yapmamıza izin yok. Halbuki binayı ne kadar yükseltirsek araziyi o kadar verimli kullanabiliriz. İnsanlara doğayla iç içe olabilecekleri yaşam alanları, çocuklara oyun oynayabilecek parklar, sanat icra edilebilecek binalar yaparsak gerçekten bir şeyler yapmış oluruz" diyor. Ve kendi projelerinde bu tarz çalışmalara özen göst erdiğini de ekliyor. Şehrin siluetinin bozulacağını savunanl araysa şöyle cevap veriyor: "Anadolu Yakası'nda siluetini koruyabileceğimiz ne var? Hiçbir şey yok. tarihi yarımada ve İstanbul boğazının görünümünü koruyamadık, bunları mı koruyacağız? Bi naların kısa yapılması kimseye fayda etmez." 


100 bin kişi ölebilir 


Her şeye rağmen İstanbul'un ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erkurtoğlu ada bazında projeler yapılması gerektiğini anlatıyor. Ardından da bu dönüşümün gerekliliğini şu sözlerle açıklıyor: "Şehir iki büyük deprem geçirdi, binalar eskidi, görüntüden daha önemli olan dayanıklı yeni binalar yapmak. Şimdi büyük bir deprem olsa en az 100 bin kişi hayatım kaybeder diye düşünüyorum" ifadelerini kullanıyor. 
Star Pazar