Kentsel dönüşüm kira yardımı geri ödemesi var mı?

Kentsel dönüşüm kira yardımı geri ödemesi var mı?Kentsel dönüşümde riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında veya riskli binalarda yaşayan vatandaşlara talepleri doğrultusunda kira yardımı yapılıyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı geri ödemesi var mı?


Kentsel dönüşüm kira yardımı geri ödemesi var mı?

Kentsel dönüşümde riskli alanlarda, rezerv yapı alanlarında veya riskli binalarda yaşayan vatandaşlara talepleri doğrultusunda 18 aya kadar kira yardımı yapılacak ya da bankalardan kullanılacak kredilere faiz desteği yapılıyor.


Anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan binaların; malikleri, kiracıları ve sınırlı ayni hak sahibi olarak bu binaları kullananlar yapılacak yardım ve desteklerden faydalanabiliyor.


Riskli binadaki malikler:

Bağımsız bölümü gösterir tapu belgesi

Arsa paylı tapular için, nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıt örneği veya üzerine kayıtlı olan son üç aya ait elektrik, su, doğalgaz veyatelefon faturalarından birisi

Nüfus cüzdanı fotokopisi

Riskli bina tespit raporu inceleme formu

Konutun tahliye edildiğine dair yeni adresini gösterir adrese dayalı nüfus kayıt örneği

ile birlikte İl Müdürlüğüne müracaat edebiliyor.


2015 yılında aylık bedeli 735 TL olan kira yardımı 18 aylık süre boyunca yapılıyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı geri ödemesi var mı?


Kentsel dönüşüm kira yardımı geri ödemeli mi?

Kentsel dönüşüm kira yardımı, Bakanlık tarafından geri ödemesiz bir şekilde yapılıyor. 


Bağımsız bölüm başına en fazla 100.000 TL kredi kullanılabiliyor. Kredi geri ödemeleri, 2 yıl anapara geri ödemesiz ve 10 yıl vadeli olarak gerçekleşecektir.


Kentsel dönüşüme kimler başvurabilir?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com