05 / 07 / 2022

Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları 2019!

Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları 2019!

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kentsel dönüşüm kira yardımı şartlarında düzenleme yapıldı. İşte kentsel dönüşüm kira yardımı şartları 2019..Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunda kentsel dönüşüm kira yardımı hakkında düzenlemeler yer aldı.

Kanun ile kentsel dönüşüm şartları yeniden belirlenirken, kentsel dönüşüm kira yardımını alabilen kimselerin kapsamı genişletildi. Peki, kentsel dönüşümde ikamet şartı kaldırıldı mı? Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira yardımı şartları 2019

Kanun gereğince anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine, kiracılarına ve yapıda ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahiplerine geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilecek.

Kentsel dönüşümde mülkiyetini belgeleyemeyen vatandaşlara kira yardımı ve kredi kullanım hakkı sağlanacak.

Uygulamanın gerektirmesi hâlinde, birinci fıkrada belirtilenler dışında olup Kanun kapsamındaki yapıları kullanmakta olan kişilere de geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilecek. 

Bu kişiler ile yapılacak olan anlaşmanın, bunlara yardım yapılmasının, enkaz bedeli ödenmesinin ve bankalardan kullanacakları kredilere dönüşüm projeleri özel hesabından karşılanmak üzere faiz desteği verilmesinin usul ve esasları Cumhurbaşkanınca belirlenecek.


Kentsel dönüşüm kira yardımında ikamet şartı kalktı mı?

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tam metni!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com