05 / 07 / 2022

Kentsel dönüşüm konut kredisi fırsatları!

Kentsel dönüşüm konut kredisi fırsatları!

VakıfBank kentsel dönüşüm konut kredisi kapsamında yüzde 1.14!ten başlayan faiz oranlan iie bankalar arasında görülen en düşük faizli konut kredisi ürününü sunuyor...Kentsel dönüşüm çalışmaları son aylarda hızlanmaya devamı ediyor. Seçimlerin geride kalması ile belediyeler hızla kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmaları da devam ediyor. Kentse! dönüşüm hedefi kapsamında her yıl 300.000 konutun dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında konutları dönüşüme girmiş vatandaşlara kira ya da konut kredisi faiz desteği sunuyor. Söz konusu kira İstanbul için 960, Anadolu illeri için 900 TL seviyesinde. Kira desteği kullanmayan vatandaşlar yüzde 0.4Te kadar konut kredisi desteğinden faydalanabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faizleri

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre; En uygun kentsel dönüşüm konut kredisi faizlerini kullandıran VakıfBank Kentse! Dönüşüm Konut Kredisi ürünü dahilinde 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.55 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Bu orana ek olarak devlet tarafından A sınıfı verimliliğe sahip konutlara yüzde 0.41, B sınıfı verimliliğe sahip konutlara yüzde 0.37, standart konutlara da yüzde 0.33 oranında destek sağlanıyor.

Devlet desteği dahil kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranlan A sınıfı verimli konutlar için yüzde 1.14, B sınıfı verimliliğe sahip konutlar için yüzde 1.18, standart konutlar için ise yüzde 1.22’ kadar düşüyor. Ayrıca kredi yasası gereğince A sınıfı verimliliğe sahip konutlar için konutların değerinin yüzde 90’ına B sınıfı verimliliğe sahip konutların değerinin ise yüzde 85’ine kadar kadar konut kredisi kullanılabilmesine imkan tanınıyor.

Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi Hesaplama

VakıfBank Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi ürünü kapsamında devlet desteği ile beraber A sınıfı verimliliğe sahip konut için 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede taksitleri 4.620 TL, 10 yıl vadede taksitleri 3.060 TL’ ye karşılık geliyor.