Kentsel dönüşümden 'kırsal' dönüşüme!

Kentsel dönüşümden 'kırsal' dönüşüme!Yapı ruhsatı sayısı her geçem gün düşerken, organik tarım ve ziraî sektörlere ilgi artıyor, arsa almak isteyenler sıraya giriyor. 


Türkiye’nin her zaman en hareketli ve bol yatırımlı sektörleri arasında yer alan inşaat sektöründe son yıllarda meydana gelen bazı değişimler bu kentsel/kırsal sirkülasyonu daha net ortaya çıkarmak için önemli veriler bulunuyor. Bu hafta, uparazzi'nin yayınladığı rapora göre, Türkiye’de bir arazi üzerinde yapı inşa etmek için zorunlu başvurulan yapı ruhsatı sayısı son 4 yılda istikrarlı bir düşüş yaşıyor. Rapora göre; 2019’da ulaşılan toplam yapı ruhsatı sayısı 2018’deki sayının neredeyse yarısına tekabül ederken, 2020 yılının ilk yarısından bu yana, 2017 yılının ilk yarısına oranla yaklaşık yüzde 70’lik bir düşüş yaşanıyor. Tarım sektörlerinde büyüyen istihdam ve sermaye payı da bu verilerin üzerine eklendiğinde, insanların kırsala dönmeye başladıkları ve ruhsat gerektiren inşa işlerine yatırımda bulunmaktansa, arsalarına yerleşmeyi tercih ettikleri sonucuna ulaşılıyor.

Organik tarıma dayalı üretim miktarı son 5 yılda yüzde 40 arttı

40’tan fazla ülkeye organik ürün ihracı gerçekleştirilen Türkiye’de 2016 itibariyle 2 milyon tonun üzerine çıkan organik tarıma dayalı üretim miktarı aynı zamanda rekor niteliğine sahip oluyor. Yine Uparazzi'nin yayınladığı raporda; tarımın ülke kalkınmasında büyük önem arz ettiğinin bilinciyle yapılan yatırımların sadece ulusal ölçekte değil, vatandaşlar ölçeğinde de benimsendiğini ortaya koyuyor. Köyüne dönüp yeniden toprağını işlemek isteyenlerin arttığından bahseden Uparazzi Genel Müdürü Serkan Şenyer, beyaz yakalıların da sahip oldukları girişimci ruhu kırsal bölgelerde değerlendirmek istediğinden bahsediyor. Bu durum, doğaya yerleşen insanların nüfusta kapladıkları yüzdenin büyümeye devam edeceğine işaret ediyor. 2005'ten beri Türkiye’de çiftçilikle uğraşan kişi sayısındaki düzenli artış ve 2015 yılından sonra tarıma ayrılan alanlarda gözlenen yaklaşık yüzde 20 oranındaki büyüme; arsa ve arazi yatırımlarının her geçen gün daha yoğun talep gördüğünü destekledi.

Gayrimenkul sektörünün yükselen değeri: Arsa arazi yatırımı

Yeni gelişmelere göre toprağa yatırım yapma kararı alanlar, doğru yönlendirmelere erişebilecekleri güvenilir ve uzman gayrimenkul danışmanları arayışında. Yapı ruhsatlarındaki düşüşün karşısında organik tarıma dayalı üretimde görülen artışın, arsa almak isteyenler için de, arsa satmak isteyenler için de bu işin teknik ve finansal parametrelerine hâkim gayrimenkul markalarına ilginin artmasına yol açıyor. Özellikle arsa ve arazi yatırımları alanında uzmanlığa sahip uparazzi gibi firmalar sektörde son yıllarda meydana gelen bu ihtiyaca cevapladığı atılımlarda bulunuyor.

Kırsal Dönüşüm Projesi tozlu raflardan iniyor!

Kırsal dönüşüm projesi nasıl olacak?