Kentsel dönüşümü 20 yıl içerisinde tamamlamak istiyoruz!

Kentsel dönüşümü 20 yıl içerisinde tamamlamak istiyoruz! Kentsel dönüşümü 20 yıl içerisinde tamamlamak istiyoruz!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada "Önümüzdeki 20 yıl içerisinde kentsel dönüşümü tamamlamak istiyoruz" dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mevlana Kültür Merkezinde gerçekleştirilen "Ardıçlı Toplu Konut Projesi" imza töreninde, gece gündüz demeden çalıştıklarını ve bugüne kadar 50'nin üzerinde ilde 120 ziyaret yaptıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, şehrin sorunlarını yerinde tespit ettiklerini ve çözmeye gayret ettiklerini belirten Kurum, Türkiye'nin doğusundan batısına her yerde çalıştıklarını söyledi.

Bakan Kurum, dar ve orta gelirli ailelere yönelik projeler geliştirmenin önemine değinerek "İşte bugün bu ailelerimize yönelik projelerimize bir yenisini daha hep birlikte ekliyoruz. Bakanlığımıza bağlı  TOKİ  ile Konya Büyükşehir Belediyemiz arasında imzalanacak protokolle artık Konya'mıza bin 57 konutu daha kazandırmış oluyoruz. Çevreye ve doğal yapıya uyumlu, sosyal donatı ve hizmet alanlarına sahip, teknik altyapısı tamamlanmış, nitelikli ve sağlıklı yaşam alanlarımızı içeren bir proje." dedi.

- Konya'ya toplu konut müjdesi

Planlama yaptıkları alan içerisinde, 150 bin metrekare konut alanı olacağını belirten Kurum, şu şekilde devam etti:

"Büyükşehir Belediye Başkanımız 'bin 57 konut Konya'ya yetmez' dedi. Buradan şunun sözünü verelim; ilk etapta bin 57 konutu yapalım, ikinci etapta da bin konutun hazırlığına arkadaşlarımız başlasın. Sadece Konya merkeze değil, ilçelerimize, alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımıza yönelik projeler yürütüyoruz. Gittiğimiz her il ve ilçede bu projeleri açıklıyoruz. Sadece bu değil, kentsel dönüşüm sürecini de hızlı bir şekilde yürütüyoruz."

Kurum, Türkiye'nin deprem felaketinden çok çektiğini, ülke topraklarının yüzde 66'sının deprem bölgesinde yer aldığını söyledi.

Türkiye'de bir asırda büyüklüğü 6 ve üzerinde 56 depremin yaşandığını söyleyen Kurum, bu felaketlerde yaklaşık 82 bin vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

- "Erzincan'dan Marmara'ya uzanan hat büyük tehlike arz ediyor"

Bakan Kurum, depremlerde yaşanan can ve mal kayıplarını dikkate alarak hareket edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Tedbirler almalıyız. Özellikle Erzincan'dan Marmara'ya uzanan hat, şu an büyük tehlike arz ediyor. İşte bu noktada kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız 2012'de büyük bir ufuk örneği ortaya koyarak kentsel dönüşüm çalışmasını başlattı. Bedeli ne olursa olsun, dönüşümü tamamlama sözü verdi. Biz de gecemizi gündüzümüze katarak depreme karşı ülkemizi hazırlamaya çalışıyoruz. Tespitlerimize göre ülkemizde yenilenmesi gereken 6,7 milyon sağlıksız konut var. İnşallah kentsel dönüşüm çalışmaları ile yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konut olmak üzere bu dönüşüm sürecini hızlandırmak istiyoruz."

- Belediyelere 4 milyar liralık kredi kaynağı

Kredi desteği ve kaynaklarla kentsel dönüşümü tamamlayacaklarını söyleyen Kurum, şu şekilde konuştu:

"Bunun dışında İller Bankası ile 4 milyar liralık kredi kaynağını da belediyelerimize vermek suretiyle kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracağız. Burada yüzde 50'ye kadar kredi faiz desteği vererek kentsel dönüşüm için önemli bir süreci de başlatmış oluyoruz. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde kentsel dönüşümü tamamlamak istiyoruz. Aksi takdirde, Allah korusun depremin yıkıcı sonuçları ile karşı karşıya kalırız. Rabbim bir daha bu ülkeye deprem acısını yaşatmasın." 

- Belediyelerde 7 gün 24 saat hizmet dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla belediyelerde 7 gün 24 saat usulüne geçileceğini söyleyen Kurum, "Belediyelerimiz vatandaşımıza gece gündüz demeden, 7 gün 24 saat hizmet edecek personel bulunduracak. Bu nedenle aldıkları vazife ve sorumlulukları yeni dönemde belediyelerimizin daha da artacak. Belediyelerimiz 7 gün 24 saat vatandaşımıza hizmet edecek. Bu uygulamayı da bugün Konya'da Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizde başlatmış oluyoruz." dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da proje ile Konya'ya önemli bir hizmetin kazandırılacağını söyledi.

Toplu konut projesinin organize sanayi bölgesinde çalışanların ihtiyacını gidereceğini söyleyen Altay, "Saha ziyaretlerimizde bizden en çok talepte bulunulan konulardan biri konut ihtiyacıydı. Burada bin 57 konutluk projeyi hayata geçireceğiz." diye konuştu.

Konuşmalardan sonraBakan Kurum ve Altay, Ardıçlı Toplu Konut Projesi'nin protokolünü imzaladı.

Törene, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekilleri Hacı Ahmet Özdemir ve Gülay Samancı, AK Parti merkez ilçe belediye başkan adayları katılım gösterdi.

Murat Kurum: Kentsel dönüşümde kararlıyız!