Kira alamayan mülk sahipleri vergi ödeyecek mi?

Kira alamayan mülk sahipleri vergi ödeyecek mi? Kira alamayan mülk sahipleri vergi ödeyecek mi?

Koronavirüs krizi nedeniyle alınan tedbirler peş peşe açıklanıyor. Peki çalışmayan esnaf 3 ay sonra birikmiş kirasını nasıl ödeyecek? Kiradan geçinenler ne yapacak? Emlak vergileri nasıl ödenecek?Ortadoğu Gazetesi köşe yazarı Gürel Yurttaş, bugünkü yazısında ''Çalışmayan esnaf 3 ay sonra birikmiş kirasını nasıl ödeyecek? Kiradan geçinenler ne yapacak? Emlak vergileri nasıl ödenecek?'' sorularını cevaplandırdı....

Koronavirüs belası dört bir yanı sardı. Dünyadan sürekli kötü haberler geliyor. Ülkemizi de etkisini altına alan bu canavar her gün insanlarımızı alıyor aramızdan, hastalığa yakalanan sayısı sürekli artıyor.

Hükümet de önlem üstüne önlem alıyor. Bu önlemlerden en önemlileri de işyerlerinde veya evlerde kiracı olarak bulunanlar...
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde önceki gün jet hızıyla çıkan yasaya göre; 1 Mart 2020 tarihinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak. 

Peki 1 Temmuz'da ne olacak?

Evsahipleri ödenmeyen kiralar nedeniyle Nisan sonuna kadar dava açamayacak. Kiracı kirayı ödeyemese bile evinde oturacak. Ya sonra ne yapacak?

Ayrıca... Bu kiraları alamayan mal sahipleri vergileri nasıl ödeyecek? Vergiler de ertelenecek mi?
İşte bu soruların cevabı yok.
Sağlık her şeyden önemli. Tedbir alınması da öyle. Ama sonrası da düşünülmeli. Şöyle ki;

- Dükkan çalıştıran ve kapanan esnaf 3 ay kira ödemeyecek. İyi. güzel. Ama kanunlara göre 3 aylık kira ödenmezse 30 gün içinde tahliye şartı var.

- Yargıtaya göre ödenmeyen borçlarda faiz işliyor. Kira vadesinde ödenmediği takdirde kiracı temerrüt faizi ile karşı karşıya kalıyor.

- 30 Haziran'dan sonra kapalı kaldığı için iş yapamayan esnaf geçmiş ayların kiralarını hangi parayla ödeyecek? Birikmiş kiraları toptan nasıl verecek? 

- Esnafın yanında çalışanlar... Usta, kalfa, çırak... Ya da garson, aşçı, komi... Maaşlarını nasıl alacak?

- Kiracıların yanında mal sahipleri ne olacak?

- Mal sahibi kirasını alamayacak... Peki vergisini nasıl yatıracak?

- Vatandaş çalışmış, çabalamış. Bir ev almış. Bu evin kirasıyla geçiniyor. Kirasını alamayınca ne yiyecek, ne içecek? Nasıl geçinecek?

- Ekonomik krize rağmen kira geliriyle ayakta kalmaya çalışan, yanında çalışanların maaşlarını bu gelirlerle yatıran işveren sayısı da az değil. Onlar ne yapacak? 

Soruları çoğaltmak mümkün.

Tedbir alıyoruz, almalıyız da...

Ama sonrasını da düşünmeliyiz...

Eksikleri tamamlamalı, arkada soru işareti bırakmamalıyız.

Konut sahibi ve kiracılar vergi ödeyecek mi?

Emlak vergisi ödemeleri ertelenecek mi?