Kira artış oranı Temmuz 2019 nasıl hesaplanır?

Kira artış oranı Temmuz 2019 nasıl hesaplanır? Kira artış oranı Temmuz 2019 nasıl hesaplanır?

Kira artış zamları milyonlarca vatandaş tarafından merak ediliyor. Peki kira artış oranı nasıl hesaplanır?
Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı oranlara göre Türkiye'de Haziran döneminde 12 aylık TÜFE oranı 19,88 oldu. Takvim gazetesinde yer alan habere göre, Haziran ayı itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Temmuz ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlamış olacak olan kişiler için uygulanacak olan yıllık kira artış oranı da yüzde 19,88 olarak uygulanıyor.  Peki Temmuz 2019 kira artış zam oranı ne kadar? Kira artış oranı nasıl hesaplanır?

TÜİK Temmuz Ayı Kira Artış Oranı 2019

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye'de Haziran döneminde 12 aylık TÜFE oranı 19,88 oldu. Yani Haziran 2019 itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Temmuz ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olanlar için uygulanacak olan yıllık kira artış oranı yüzde 19,88 olarak uygulanacak.

Ev Sahibi Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir, Kira Artışı Zam Oranı Nasıl Hesaplanır?

2019'da yapılan yasal değişiklik ile beraber kira artış oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor.

Bu sayede kiracılara büyük bir kolaylık sağlanmış oldu ve yüksek enflasyon rakamları altında ezilmesinin önüne geçildi. Açıklanan bu rakamlar için bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de bunun kesin kira artış oranı olarak hesaplanmayacağı.

Açıklanan Haziran 2019 kira zam oranı ev sahiplerinin kiraya yapabileceği maksimum zam oranı olarak uygulanmakta olup ev sahibi ile kiracı bu oranın altında bir rakama anlaşma hakkına da sahip.  Burada önemli olan nokta kira sözleşmesi ile belirlenen rakam varsa bu rakamın uygulanacağı, bu rakam yoksa yani kira sözleşmesinde kira artış oranı yani yıllık kira zam oranı belirlenmediyse bu durumda TÜİK 12 aylık TÜFE ortalamasını aşmayacak bir rakam olarak belirlenir.

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TÜFE Haziran 2019 Kira Artış Oranı: % 19,91

Haziran Ayı Kira Artış Oranı Tutarı: 199,10Lira

Haziran Ayı Kira Artış Oranı Dahil Yeni Zamlı Kira Tutarı: 1.199,10 Lira

.

.2019 Ağustos ayı kira artış oranı ne zaman belli olacak?