11 / 08 / 2022

Kira desteği başvuruları için bugün son gün!

Kira desteği başvuruları için bugün son gün!

Pandemi nedeniyle gelir kaybı yaşayan esnaflara verilecek olan kira destekleri için başvurular bugün sona eriyor. Başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor. Koronavirüs nedeniyle zor zamanlar geçiren esnafa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan müjde gelmişti. Takvim'de yer alan habere göre; esnafa 3 ay boyunca 1.000 liralık hibe (gelir kaybı desteği) ve 750 liraya kadar kira desteği olmak üzere toplamda 5 milyar liralık ödeme yapılacak. Ödemeler Ocak Şubat ve Mart aylarında olmak üzere üç eşit tutarda yapılacak. 

Desteklerin ödeneceği tarih ise 'ticaret.gov.tr' adresinden açıklanacak. Hibe desteğinden; taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi küçük esnaf faydalanacak. Kira yardımını da 'basit usüle tabi' bulunan ve işyeri kirada olan esnaf alacak.

Tutar ne kadar? 

Aylık 1.000 liradan 3 ayda toplam 3 bin lira hibe desteği alan bir esnaf, işyeri kiraysa, büyükşehirlerde aylık 750 lira olmak üzere 3 aylık toplamda 2 bin 250 lira alabilecek. Yani 3 ayda iki desteğin toplamı 5 bin 250 lirayı bulacak.

Eğer esnafın kiradaki işyeri, diğer şehirlerdeyse aylık 500 lira olmak üzere 3 ayda 1.500 lira kira desteği alacak. Bu durumdaki esnafın hibe ve kira desteği toplamı da 4 bin 500 lirayı bulacak. 

Ödemeler ne zaman? 

Söz konusu ödemeler Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere üç eşit tutarda yapılacak. Desteklerin ödeneceği tarih ise 'ticaret.gov.tr' adresinden açıklanacak.

Kira desteği başvuruları için bugün son gün!

Hibe desteğinden; taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş ve düğün salonu işletmecisi gibi küçük esnaf faydalanacak. Kira yardımını da 'basit usüle tabi' bulunan ve işyeri kirada olan esnaf yararlanacak.
 
 
Kiracı esnaf dikkat! Başvurular e-Devlet'te!

Esnafa kira desteğinde son başvuru tarihi 11 Ocak'a uzatıldı!