Kira desteği başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet başvuru ekranı!

Kira desteği başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet başvuru ekranı! Kira desteği başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet başvuru ekranı!

Kira yardımı başvuruları vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar başvurularını nasıl ve nereden yapacaklarını araştırıyor. Peki, kira yardımı nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır? İşte tüm merak edilenler...Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen kira desteği başvurusu, birçok çok vatandaş tarafından araştırılıyor. E-Devlet üzerinden birkaç adımda tamamlanan kira desteği başvurusu için sorgulama yine aynı ekran üzerinden yapılabiliyor. Peki, kira desteği başvurusu nasıl yapılır? İşte, E-Devlet kira yardımı başvuru işlemiyle ilgili tüm ayrıntılar...

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Hürriyet'te yer alan habere göre; kira yardımı başvuruları birçok işlemin yapıldığı e-Devlet üzerinden yapılıyor.

e-Devlet’in “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümünden başvurular tamamlanabiliyor. Vatandaşların öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları şartı aranıyor.

Uygulamaya git kısmına tıklanmasının ardından “Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz.” uyarısı açılıyor. Bu ekran üzerinden istenilen bilgileri kontrol etmeniz gerekiyor.

Yerleri kamulaştırılanlardan eski yerleşim yerini tahliye etmek durumunda zorunda kalanların barınmalarında, öncelikle göçmen kabul merkezleri veya kamu kurum, kuruluş ve idarelerine ait binalardan ilgili valilik tarafından belirlenecek olanlar kullanılırlar.

Barındırma ihtiyacının böylece karşılanamamasıyla; haksahibi aile fertlerinden biri adına kayıtlı konutu bulunan aileler hariç olmak üzere, ailelerin kesin iskânları sağlanıncaya kadar kira giderlerine katkı sağlamak amacıyla, on altı yaşından büyük işçiler için yürürlükteki asgari ücretin otuz günlük brüt tutarının yüzde ellisine kadar Bakan onayı ile aile başına belirlenecek miktar üzerinden geçici iskân için karşılıksız kira
yardımı alabiliyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları 2020! 

Kira yardımı nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir?