Kira ödemeleri nasıl olmalı?

Kira ödemeleri nasıl olmalı? Kira ödemeleri nasıl olmalı?

Kiracı, kira süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemek ile mükellef oluyor. Peki, kiracının kira bedelini nasıl ödemesi gerekir? Kira ödemeleri nasıl olmalı?Kira ödemeleri nasıl olmalı?

Kiracı, kira süresi boyunca kira bedelini zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemek ile mükellef oluyor.


Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.


Peki, kiracının kira bedelini nasıl ödemesi gerekir? Kira ödemeleri nasıl olmalı?


Kira ödemeleri 500 TL'nin üstünde ise bankadan yapılmalı.

29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince; ev kiralamalarında belli bir sınırın üstündeki kira bedellerinin bankadan tahsil edilmesi gerekiyor.


Bu sınır 500 TL olarak belirleniyor. 500 TL'nin altındaki ödemeler elden yapılabiliyor. Ancak işyerleri kira ödemelerinin sınır olmadan banka aracılığı ile yapılması gerekiyor.


Kira ödemeleri peşin yapılmalı.

Kira sözleşmelerinde ödeme aksi belirtilmedikçe öncelikle hak ediş ve sonrasında ödeme şeklinde oluyor. Buna göre öncelikle evde oturmayı hak etmek için kira parası ödeniyor. Bu neden ile eve girerken oturmanın planladığı ayın kirasını ödeniyor.


Taraflar arasında yapılan anlamaya göre kiranın tamamı peşin ödenebileceği gibi, birkaç ayın kira bedeli de peşin olarak ödenebiliyor.


Kira gecikme faizi nasıl hesaplanır?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com