Çukurova Balkon

Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkarsam ne olur?

Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkarsam ne olur? Kira sözleşmesi bitmeden evden çıkarsam ne olur?

Kiracısınız. Kiranızı düzeni ödüyor ve zam dönemlerinde ev sahibiniz söylemeden kendiniz zam yapıyorsunuz. Ancak evi sözleşme bitmeden önce boşaltmak istiyorsunuz. Peki bu durumda ne olur?


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Takvim Gazetesi yazarı Avukat Feride Hilal İmal bugün köşesinde kaleme aldığı yazıda yine okuyucularımızdan gelen soruları yanıtladı. 

5 yıldır aynı evde kirada oturuyorum. Eve girerken kontrat yapmıştım. Her yıl Temmuz ayında kirayı artırıyorum. Bu yılki artışı da yaptım. Evden çıkmam halinde ev sahibinin bana karşı maddi bir yaptırımı olur mu?

Bu konuda Borçlar Kanunu 324 ve 325. maddesi; şöyle düzenlenmiştir; MADDE 324- Kullanıma elverişli bulundurulduğu sürece kiralanan, kiracının kendisinden kaynaklanan bir sebeple kullanılmasa veya sınırlı olarak kullanılsa bile kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu durumda, kiraya verenin yapmaktan kurtulduğu giderler kira bedelinden indirilir. MADDE 325- Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması halinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer. Kiracı kira süresinin sonuna kadar ev sahibinin uğradığı tüm zararı ödemekle yükümlüdür.

2019 Eylül ayı kira artış oranları belli oldu!