Kira tespit davası avukatlık ücreti 2016!

Kira tespit davası avukatlık ücreti 2016!Ev ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında kiracının aydan aya ödeyeceği kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor. Peki, kira tespit davası avukatlık ücreti 2016 nedir?


Kira tespit davası avukatlık ücreti 2016!

Ev ve işyeri gibi taşınmaz mal kiralamalarında kiracının aydan aya ödeyeceği kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabiliyor.


Ancak, bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla açılabiliyor.


Davanın bu koşula uygun olarak izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açılması halinde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlıyor.


Sözleşmede yeni kira döneminde kira bedelinin artırılacağına ilişkin bir hüküm varsa, yeni kira döneminin sonuna kadar açılacak davada mahkemece belirlenecek kira bedeli de, bu yeni dönemin başlangıcından itibaren geçerli olur.


Peki, kira tespit davası avukatlık ücreti nedir? Kira tespit davası avukatlık ücreti nasıl tahsil edilir?


Kira tespiti davalarında tespit olunan kira bedeli farkının veya hükmolunan nafakanın bir yıllık tutarı üzerinden Tarifenin üçüncü kısmı gereğince hesaplanacak miktarın tamamı, avukatlık ücreti olarak hükmolunuyor.


Üçüncü kısım:

İlk 35 bin TL için; yüzde 12,00

Sonra gelen 45 bin TL için; yüzde 11,00

Sonra gelen 80 bin TL için; yüzde 8,00

Sonra gelen 240 bin TL için; yüzde 6,00

Sonra gelen 600 bin TL için; yüzde 4,00

Sonra gelen 750 bin TL için; yüzde 3,00

Sonra gelen 1 milyon 250 bin TL için; yüzde 1,50

3 milyon TL'den yukarısı için; yüzde 1,00Avukatlık asgari ücret tarifesi tebliği!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com