02 / 07 / 2022

Kira yardımı 36 aya çıkarılmalı!

Kira yardımı 36 aya çıkarılmalı!

DKY Başkanı Ali Dumankaya yılda 500 bin konutun yenilenmesi için, yeni yasaların bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Alan bazlı projelerin teşvik edilmesi gerektiğini de aktaran Ali Dumankaya “Bunun için 18 ay olan kira yardımları 36 aya çıkarılmalı” dedi.
Yeni yasada kira yardımlarında ikamet şartının kaldırılarak, herkesin devletin vereceği kira yardımından faydalanabilmesi için çalışıldığını anlatan Ali Dumankaya, bu değişikliğin kentsel dönüşüme uzak duran firmalara teşvik niteliğinde olduğunun altını çizdi. Ali Dumankaya beklenen diğer „ düzenlemeleri şu şekilde sıraladı: "Yerli malzeme kullanımının da teşvik edilmesi gündemde. Maliklerin kendi aralarında yaşadıkları fikir ayrılıkları zaman zaman resmi süreçlerin ilerleyişini baltalayabiliyor. Maliklere iletilen tebligatların ulaşması ve maliklerin de tebligatlardaki yönlendirmelere uygun davranması sürecin hızlanması açısından büyük önem taşıyor. Bu sebeple, e-tebligat modelinin gelmesini bekliyoruz. Bu sayede tebligata bağlı süreç daha hızlı şekilde çözülecek."

 

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması sebebiyle, İstanbul’da her yıl 200 bin, Anadolu illerinde ise her yıl 300 bin olmak üzere toplamda 500 bin binanın yenilenmesi için hedef koydu. Türkiye genelinde şu anda 100 bin konutun dönüştürebildiğini aktaran DKY inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, bakanlığın kentsel dönüşümdeki süreci hızlandırmak için üzerinde çalıştığı 15 maddelik Kanun Hükmünde Kararname’nin bir an önce çıkması gerektiğini söyledi.

 

Ali Dumankaya, sektörün bu hedefe ulaşabilmesi için yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini, aksi takdirde halihazırdaki 100 bin konut dönüşümüne ulaşmanın dahi zor olabileceğini söyledi. Kentsel dönüşümde alan bazı projelerin teşvik edilmesi gerektiğini belirten Ali Dumankaya, master plan çerçevesinde alan bazh dönüşüm projelerine teşviklerin olacağım ve yeni yasada yer alacak değişikliklerde öncehk tanınacağım düşündüğünü belirtti. 

 

Kentsel dönüşümde devlet tarafından hak sahiplerine verilen kira yardımlannm 18 ay sürdüğünü belirten Ali  Dumankaya bunun büyük alanlarda yapılacak projeler için yeterli olmadığım savundu. Ali Dumankaya şöyle konuştu: “Devletin sağladığı 18 ay kira yardımı bina bazlı dönüşümler için yeterli. Falat, alan bazlı yapılacak daha büyük projelerin 18 ayda bitmesi mümkün değil. Bunun için kira yardımlarının 36 aya çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.”

 

FİNANSMAN DESTEĞİ BEKLENİYOR
15 maddeden oluşacak yeni kentsel dönüşüm yasası ile öncelikli olarak yaşanan finansman sıkıntısına destek sağlanmasını beklediklerini ifade eden Ali Dumankaya, tasarı kapsamında sıfır faiz kredilendirme için çeşitli çalışmaların olduğunu açıkladı. Ali Dumankaya, harçlarda yeniden düzenlemeye gidildiğini ve harç muafiyet oranının artırılarak, harç bedellerini aşağı düşürüleceği yönünde hükümetin bilgilendirme yaptığını vurguladı.