Çukurova Balkon

Kira zam oranı 2014 nasıl belirlenecek?

Kira zam oranı 2014 nasıl belirlenecek? Kira zam oranı 2014 nasıl belirlenecek?

Konutlarda kira artış hesaplaması, Borçlar Kanunu madde 344 gereğince dönemin Üretici Fiyat Endeksi oranları ile yapılıyor. Peki, kira zam oranı 2014 nasıl belirlenecek? İşte kira artış hesapları..


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Kira zam oranı 2014 nasıl belirlenecek?

Konutlarda kira artış hesaplaması, Borçlar Kanunu madde 344 gereğince dönemin Üretici Fiyat Endeksi oranları ile yapılıyor.


Kanun gereğince, bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor. Söz konusu üretici fiyat endeksi verileri her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranlarına göre ev sahipleri kiracısına en fazla yüzde 9,88 oranında zam yapabilecek.


II. Belirlenmesi

MADDE 344 - Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.


Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos 2014


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,42 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,33, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,88 ve on iki aylık ortalamalara göre %9,55 artış gösterdi.


Kira artış oranları Ağustos 2014!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com