15 / 08 / 2022

Kiracı kira sözleşmesini başkasına devredebilir mi?

Kiracı kira sözleşmesini başkasına devredebilir mi?

Kira sözleşmelerinde bilindiği üzere kiraya veren ve kiracı olmak üzere iki taraf mevcuttur. Kira sözleşmeleri taraflar arasındaki anlaşmaların sağlandığı bir senet niteliğindedir. Peki, kira sözleşmesinin devri mümkün mü? İşte tüm merak edilenler...Kira sözleşmelerinin kapsamı Türk Borçlar Kanunu’nda açılanmaktadır.  Bu kapsamda kira sözleşmeleri kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracısına bırakmayı, kiracının da buna karşılık olarak belirlenen kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmelerdir.

Kanun'da yer alan bu tanım ile kira sözleşmesi, artık ev sahibi ile kiracı arasında bir senet işlemi görmektedir. Kira sözleşmesi, mülk sahibi ile kiracı arasındaki şartların yanı sıra kiralanan mülk için genel koşulları da belirler. 

Kiracı kira sözleşmesini başkasına devredebilir mi?

Kira sözleşmesi iki tarafı da bağlamakta ve sadece karşılıklı anlaşılarak fesh edilmesi mümkündür. Anlaşmazlık durumunda feshedilmesi kararını ise mahkemelerin vermesi gerekli olmaktadır. Peki, Kiracı kira sözleşmesini başkasına devredebilir mi? Kira sözleşmesinin 3. bir kişiye devri mümkün mü? İşte konu hakkında tüm merak edilenler....