29 / 01 / 2023

Kiracı kirayı ödemeden kaçtı ne yapabilirim?

Kiracı kirayı ödemeden kaçtı ne yapabilirim?

Gayrimenkulünü kiraya veren mal sahiplerinin yaşadıkları sorunların başında kiracısının borcunu ödemeden kaçması geliyor. Peki, siz de "Kiracı kirayı ödemeden kaçtı ne yapabilirim?" diye soruyorsanız işte yanıtı...Taşınmaz mal sahipleri, gelir elde etmek ya da kendi kirasını ödemek için evini ya da işyerini kiraya verebiliyor. Gayrimenkul sahipleri özgür iradeleri ile kiradan gelecek para ile taksite girebiliyor veya krediyle ev satın alabiliyor. Hal böyleylen kiracının ödemede sorun çıkarması mal sahibinin de maddi yönden daha olumsuz etkilenmesine yol açabiliyor.
 
Kira borcunu ödemeyen kiracılar tahliye edilebiliyor. Kanunen kiracı, kira bedelini ödemezse, mal sahibi kiracısına ödeme yapması için yazılı olarak bir süre veriyor. Verilen bu sürede de borcun ödenmemesi durumunda, sözleşme feshedilebiliyor. 

Kiracı kirayı ödemeden kaçtı ne yapabilirim?

Kanunda kiracıya verilecek süre konut ve çatılı işyer için en az otuz gün belirtiliyor. Bu süreçte kimi kiracılar borcunu ödemeden evi habersiz bir şekilde tahliye edebiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalanlar haklarını nasıl arayacaklarını araştırıyor. Peki, siz de "Kiracı kirayı ödemeden kaçtı ne yapabilirim?" diye soruyorsanız işte yanıtı...
Geri Dön