Kiralayanın ölümü halinde kira sözleşmesi sona erer mi?

Kiralayanın ölümü halinde kira sözleşmesi sona erer mi? Kiralayanın ölümü halinde kira sözleşmesi sona erer mi?

Kira sözleşmesi ev sahibi ile kiracı arasında gelecekte olası problemleri önlemek için imzalanıyor. Taraflardan biri vefat ederse ne olur? Kiralayanın ölümü halinde kira sözlemesi sona erer mi?Kiralayanın ölümü halinde kira sözleşmesi sona erer mi?

Kira sözleşmesi ev sahibi ve kiracı arasında imzalanan sözleşmeye deniyor. Bu sözleşme tarafların güvence altında olması için imzalanıyor. Kira sözleşmesinin noterde imzalanması gibi bir zorunluluğu bulunmuyor ancak noterde imzalanması daha güvenli oluyor. Peki, taraflardan birinin ölmesi halinde sözleşme ne olur? Kiralayanın ölümü halinde kira saözlemesi sona erer mi?


Ev sahibi ve kiracı arasında ilşkileri düzenleyen Borçlar Kanunu'na göre kiracının ölümü halinde kira sözleşmesi, yasal fesih bildirim süresine uyarak en yakın fesih dönemi sonu için feshedilebiliyor.


Kiracının ölümü

MADDE 333- Kiracının ölmesi durumunda mirasçıları, yasal fesih bildirim süresine uyarak en yakın fesih dönemi sonu için sözleşmeyi feshedebilirler.


Kiracının ölümünde sözleşmenin sürdürülmesi

MADDE 356- Ölen kiracının ortakları veya bu ortakların aynı meslek ve sanatı yürüten mirasçıları ve ölen kiracı ile birlikte aynı konutta oturanlar, sözleşmeye ve kanun hükümlerine uydukları sürece, taraf olarak kira sözleşmesini sürdürebilirler.


Kiracının ölümü

MADDE 371- Kiracının ölümü hâlinde, onun mirasçıları ve kiraya veren, altı aylık yasal fesih bildirim sürelerine uymak koşuluyla, sözleşmeyi feshedebilirler.  Ev sahibi ile kiracı arasında sözleşme!


Öznur Yaslı/Emlakkulisi.com