Kiralık ev şirketleri geliyor!

Kiralık ev şirketleri geliyor!Son zamanlarda artan kira fiyatlarına karşın yeni formül hayata geçiyor. Yeni hayata geçecek formül ile kiralık ev şirketleri kurulacak. 


Son zamanlarda hızla artan kira fiyatlarını durduracak formül üzerinde çalışmalar yapılıyor. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Avrupa ülkelerinde uygulanan formüle göre şirketler belli bir süre kiraya verilmek koşuluyla ev veya işyeri inşa edecek. Yapılacak düzenlemeler ile vergi istisnaları uygulanacağı için bu gayrimenkullerin maliyeti piyasadaki benzerlerinden daha az olacak. Gayrimenkul sahibi şirketler, kira geliri elde kazanmanın yanı sıra bu mülkleri bilançolarına değer olarak da kaydedilecek. 

Kira yükselişinin durması beklenen bu sistemden şu anda sadece satmak için konut ve işyeri üreten TOKİ’nin de yararlanması ve kiralamak üzere de gayrimenkul inşa etmesi bekleniyor. TOKİ’nin yanı sıra gayrimenkul üreten belediye şirketlerinin de sistemde yer alması gündemde AK Parti milletvekillerinin gündeme getirdiği öneri konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışma başlatıldığı, söz konusu formülün hayata geçirilip geçirilemeyeceğinin değerlendirildiği belirtildi. 

Kiralık ev şirketleri geliyor!

Üniversite şehirleri 

Edinilen bilgiye göre, özellikle üniversitelerin çok olduğu şehirler başta olmak üzere kira fiyatlarında bu yaz meydana gelen hızlı artış, AK Parti’de de gündem oldu. Ekonomi kurmaylarının gerçekleştirdiği toplantılarda kira fiyatlarına müdahalenin teknik olarak mümkün olmadığı, fakat kiralık konut ve dükkan üretimine yönelik düzenlemeler yapılabileceği belirtildi. Bu konuda seçim bölgelerinde çok sayıda şikayet alan vekillerin konuyu Ankara’ya taşıdığı belirtiliyor. 

Kiralık ev şirketleri geliyor!

Şikayetler çoğaldı 

İlk olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Antalya gibi illerde fiyatlardaki fahiş değişim üzerine, kiracılar ‘platform’ kurarak çalışmaya başlarken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başta olmak üzere muhalefet, kira fiyatlarına yönelik çözüm üretilmesi gerektiğini belirtiyor. Gerçekçi olmayan fahiş fiyat yükselişlerinin durması için ortaya atılan bazı önerilerin değerlendirildiği belirtildi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, kira amaçlı konut ve iş yeri üretimine yönelik yeni düzenlemeler yapabileceği belirtiliyor. Yalnızca kiralamak amacıyla konut ve işleri üreten şirketlerin, kira gelirlerinden alınan vergi ve KDV’lerden muaf olabileceği ve indirim uygulanabileceği kaydediliyor. Böylece kiralama amaçlı konut ve işyeri üretiminin cazip hale olabileceği ifade ediliyor.

Kiralık ev şirketleri geliyor!

Öneriler değerlendiriliyor

Kiradan tahsil edilen vergi tutarlarının, bu amaçla hizmet edecek şirketlerden farklı uygulanması, yasal alt yapının değiştirilmesi, beyanname zorunluluğu gibi uygulamalarda farklılık yolması için çalışma yapıldığı belirtiliyor. Yasal altyapının oluşturulması halinde satış amaçlı üretim yapan bazı şirketlerin de bu sistemi kullanabileceği belirtiliyor.

Kira fiyatları son 1 yılda ne oldu?

Yüksek kiralara karşı ne yapılabilir?