25 / 06 / 2022

Kırmızı et üretiminde bomba gelişme! Et fiyatları düşecek mi?

Kırmızı et üretiminde bomba gelişme! Et fiyatları düşecek mi?

Kırmızı et fiyatları Türkiye gündeminden düşmek bilmiyor. Son olarak zam geleceği konuşulan kırmızı et için şimdi ise indirim haberleri geliyor. TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, kırmızı et üretimde küçükbaş hayvancılığın payının artmasının uygun fiyatlardan et tüketmesine vesile olacağını söylediTürkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan kırmızı et üretim istatistiklerini hakkında konuştu.

Kırmızı et üretiminde bomba gelişme! Et fiyatları düşecek mi?

KIRMIZI ET ÜRETİMİ 2021'DE 2 MİLYON TONA YAKLAŞTI

Kırmızı et üretiminin geçen yıl 1 milyon 952 bin 38 ton olarak gerçekleştiğini belirten Çelik, üretimde bir önceki yıla göre yüzde 9,3 artış olduğunu aktardı.

Çelik, geçen sene bir önceki yıla göre koyun ve keçi eti üretiminde artış kaydedildiğine dikkat çekerek, "Sektör olarak koyun ve keçi et üretimlerindeki artış bizi memnun etti. Bu dönemde koyun eti üretimi yüzde 11,7 artarak 385 bin 933 ton, keçi eti üretimi ise yüzde 4,5 artarak 94 bin 555 tona ulaştı. Koyun ve keçi eti üretiminin toplam kırmızı et üretimindeki payının yüzde 25 civarında olması da ayrıca kayda değer bir durumdur. Dolayısıyla bu artışları küçükbaş hayvancılığımızın hak ettiği yerlere gelmesi ve önümüzdeki yıllara güvenle bakabilmemiz açısından son derece önemsiyoruz" diye konuştu.

Kırmızı et üretimde küçükbaş hayvancılığın payının artmasında desteklerin önemini vurgulayan Çelik, desteklerin artarak devam etmesi gerektiğini belirtti. Çelik, "Küçükbaş hayvanların kırmızı et üretimindeki payının artması tüketicilerin uygun fiyatlardan et tüketmesine vesile olacaktır" ifadelerini kullandı.