10 / 08 / 2022

Kömür fiyatlarında tarihi zirve! Ton fiyatı 500 doları aştı!

Kömür fiyatlarında tarihi zirve! Ton fiyatı 500 doları aştı!

Rusya Ukrayna savaşı ekonomik olarak belirsizliklere yol açtı. Doğal gaz fiyatları rekor seviyeye ulaşırken petrol ise 13,5 yılın zirvesini gördü. Peş peşe gelen zamların ardından bir rekor haberi de kömür fiyatlarından geldi...Rusya- Ukrayna savaşı piyasaları olumsuz etkiledi. Doğal gaz rekor seviyeleri görürken petrol 13,5 yılın zirvesini yaşadı. Petrol ve doğal gazın yaşadığı zirvenin ardından bir rekor haberi de kömür fiyatlarından geldi. 

Mynet'te yer alan habere göre, geçen yıl bu dönemlerde 106 dolar seviyelerinde olan kömürün ton fiyatı bugün 500 doları aştı. 25 Şubat'ta 170 dolar olarak hesaplanan kömür fiyatları 10 günde yaklaşık oalrak 3 katına çıkarak rekor seviyelere ulaştı. 

Türkiye Kömür İşletmelerinin (TKİ) de üyesi olduğu Brüksel merkezli Avrupa Kömür ve Linyit Birliğinin (EURACOAL) Genel Sekreteri Brian Ricketts kömür fiyatlarında ki tarihi zirve hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ricketts, "Ukrayna'da tam bir felaket yaşanıyor. Burada bir savaş var. Bu savaş, insanların geleceğe yönelik beklentilerini, görüşlerini ve eylemlerini olumsuz etkiliyor" diye konuştu. 
 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.