01 / 07 / 2022

Konut finansmanı zorlaştı!

Konut finansmanı zorlaştı!

Konut kredisi faiz oranlarıyla ilgili konuşan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Finansmanın kolaylaşması ile gayrimenkullerinin fiyatını yükselten ve satış fırsatını tepen mal sahiplerinin daha uzun süre beklemek zorunda kalacağını söyledi.Kamu bankalarında konut kredilerinde kredi tutarları düştü ve faiz oranları yükselme eğilimine girdi. Temmuz ayının ardından 261 milyar 763 milyon liraya ulaşan konut kredisi hacminde artık finansman zora girdi. 

Konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Kamu bankalarında birinci el konutlar için kredi faiz oranı yüzde 0,87’ye yükselirken, ikinci el konutlar için konut kredisi aylık yüzde 0.99’a yükseltildi. Kredi tutarlarında ise İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de kredi tutarı azami 500 bin lira, diğer illerde ise 300 bin lira ile sınırlandırıldı. 1. Elde vade sınırı 120 ay ile sınırlandırılırken, 2. Elde 180 ay vade imkanı ise devam ediyor. Gerek birinci el gerekse ikinci elde 12 aya kadar ödemesiz dönem uygulamasına son verildi” ifadelerini kullandı. 

Fiyat Yükselten Satıcılar Şimdi Pişman Olacak

Finansmanın kolaylaşması ile gayrimenkullerinin fiyatını artıran ve satış fırsatını tepen mal sahiplerinin daha uzun süre beklemek zorunda kalacağından bahseden Altın Emlak Genel Müdürü “Gerek birinci gerekse ikinci elde faizlerin yükselmesi ile gayrimenkulde piyasa değerlerinin bir miktar gerileyebileceğini öngörüyoruz. Bu dönemde özellikle altın ve döviz gibi yatırım araçlarında para kazanan yatırımcılar, satışlar ile peşin alımlara yönelmeye başlayacaklar” açıklamasında bulundu. 

3 Büyük Şehirde İlçeler Yarıştı

Son bir yılda en çok fiyat artışının meydana geldiği ilçelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Özelmacıklı “İstanbul’da Başakşehir, Kadıköy ve Beylikdüzü, Ankara’da Gölbaşı, Kahramankazan ve Keçiören, İzmir’de Menderes, Ödemiş ve Torbalı ilçeleri son bir yılda yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Artışların en az yaşandığı ilçeler ise İstanbul’da Beşiktaş, Beyoğlu ve Ataşehir, Ankara’da Etimesgut, Polatlı ve Beypazarı, İzmir’de ise Balçova, Selçuk ve Foça oldu” diye konuştu.