03 / 06 / 2023

Konut fiyatları artacak!

Konut fiyatları artacak!

Baumit Genel Müdürü Özdayı "İstanbul’da 50 ila 60 bin dolara ev alabilirsiniz bugün. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda inanılmaz bir fiyat. Dolayısıyla, konut fiyatlarının bundan sonraki süreçte, bugünkü kadar ucuz olmayacağını düşünüyoruz" dedi...Baumit, dış cephe ısı yalıtımı sistemleri, kuru harç ve makineli hazır sıva sektörlerine yönelik Dilovası’ndaki fabrikasında üretim yapıyor. Baumit, şimdi ise Türkiye’de ikinci fabrikayı İç Anadolu bölgesinde kurmak için kolları sıvadı. 200’ün üzerinde bayisi olan Baumit'in Genel Müdürü Atalay Özdayı, "Yatırım kararı için, global bir şirketin Türkiye’ye güveni diyebiliriz. İnşaat sektörü ekonomik olarak kolay günlerden geçmiyor. Ama bu böyle kalmayacak. İnşaat ve konut ihtiyacı hiç bitmeyecek. 2020’nin Türkiye için çıkışın başlayacağı bir yıl olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Dünya'da Ferit Parlak'ın haberine göre; enerji ithalatının 11 milyar dolarlık bölümünün ısıtma ve soğutma ihtiyacından kaynaklandığını ifade eden Özdayı, binalarda yapılacak ‘yalıtım’ yatırımıyla bu faturanın önemli oranda düşürülebileceğini belirtti. 

30 ülkede 38 fabrikası olan Baumit, Türkiye’de Dilovası’ndaki fabrikasıyla üretim yapıyor. 2'nci fabrikanın ise İç Anadolu’da kurulması planlanıyor. Küresel 1 milyar dolarlık ciroyu geçen Baumit, Türkiye’de 2'nci fabrika yatırımı için çalışma başlattı. Ülkede cephe kaplamaları ve boyaları, ısı yalıtım sistemleri, sıvalar, şap ürünleri, karo yapıştırıcıları, derz dolgu, örgü harçları üreten şirketin, 200’ün üzerinde de bayisi bulunuyor.

"Yatırım kararı, global bir şirketin Türkiye’ye güveni"

Baumit Genel Müdürü Atalay Özdayı, inşaat sektöründe yaşanan daralma ve durgunluğa rağmen yeni yatırım yapma kararı alan şirketin hedefleri ve sektörün genel durumu ile ilgili Dünya’nın sorularını yanıtladı. Özdayı, "Yatırım kararı için, global bir şirketin Türkiye’ye güveni diyebiliriz. İnşaat sektörü ekonomik olarak kolay günlerden geçmiyor. Ama bu böyle kalmayacak. İnşaat ve konut ihtiyacı hiç bitmeyecek. 2020 yılının Türkiye için çıkışın başlayacağı bir yıl olacağına inanıyoruz" diye konuştu. 

Konutta 2 milyon adetlik bir stok bulunduğunu ifade eden Özdayı, sözlerine şu şekilde devam etti; "1 milyon bitmiş, 1 milyon ise inşaatı devam eden konut var. Bu 5 senede eritilebilecek bir stok. Ekonominin toparlanmaya başlamasıyla beraber, konut alımları yıllık 600 ila 650 binlere çıkıyor. 2020 beklentimiz ise 500 binin üzerinde. En önemli etken tabii ki faizler olacak"

"Konut fiyatları artar"

Özdayı, konut fiyatlarının, diğer ülkeler baz alındığında düşük kaldığını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti; "İstanbul’da 50 ila 60 bin dolara ev alabilirsiniz bugün. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda inanılmaz bir fiyat. Dolayısıyla, konut fiyatlarının bundan sonraki süreçte, bugünkü kadar ucuz olmayacağını düşünüyoruz. Arap ülkelerinden sonra ciddi anlamda Çinlilerden de talep gelmeye başladığını görüyoruz, duyuyoruz"

Birkaç üründe ihracat yaptıklarının altını çizen Özdayı, "Satışlarımız içerisinde ihracatın payını artırmak için komşu ülkelerde ve yakın pazarlarda çalışma yapacağız. Bu yılın ikinci yarısından itibaren adımlar atmayı planlıyoruz" dedi. 
 

Konut değeri en çok Bergama ve Silivri'de arttı!
 
Geri Dön