Konut kira artış oranı Mayıs 2018!

Konut kira artış oranı Mayıs 2018! Konut kira artış oranı Mayıs 2018!

Kira sözleşmesi Mayıs ayında yenilenen kiracılara yapılacak zam oranı belli oldu. İşte konut kira artış oranı Mayıs 2018..

Kira sözleşmesi senelik olarak yenilenen kiracılara yeni kira döneminde zam yapılıyor. Kiracıya yapılacak bu zam kiracılık hukukunun düzenlendiği Borçlar Kanunu'na göre hesaplanıyor.

Mal sahibi kanunda belirtilen orandan daha yüksek oranda zam yapamıyor. Peki, kira artışı hesaplama kuralı nedir? Bu ay sözleşmesi yenilenen meskendeki kiracıya ne kadar zam yapılacak?

Kira artışı hesaplama kuralı

"Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir."

ÜFE oranları

TÜİK ÜFE oranlarını bugün açıkladı. Enflasyon verilerine göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi. 

Konut kira artış oranı Mayıs 2018

Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler kullanılarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre konut kira artış oranı yüzde 15,36.

Kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kira bedelini hesaplayalım:

Mevcut kira: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 15,36 
Zam bedeli: 153,6 lira
Zamlı kira bedeli 1.153,6 lira


Kira artış oranları Mayıs 2018!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com