04 / 02 / 2023

Konut kredisi faizleri inişe geçiyor

Konut kredisi faizleri inişe geçiyor

Merkez Bankası'nın yaptığı yüzde 0.25'lik faiz indiriminin konut kredilerine olumlu yansıyacağını söyleyen Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Bankalar faizlerini aşağı çekeceklerdir. Biz de 1-2 puanlık bir indirim yapacağız” dedi.Merkez Bankası'nın hafta içinde yaptığı yüzde 0.25'lik sürpriz faiz indirimi, tüm sektörler gibi gayrimenkul sektörünün de yüzünü güldürecek. Bankacılar yapılan faiz indiriminin konut kredisi faiz oranlarına da olumlu yansıyacağını söyleyerek, önümüzdeki dönemde bankaların faizlerini aşağı çekeceğini belirtti. Görüşlerini aldığımız Finansbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, Merkez Bankası'nın yaptığı yüzde 0,25 puanlık indirimin çok fazla olmadığını ama bunun konut kredisi faizlerine olumlu olarak yansıyacağını kaydetti. Mendi, Finansbank olarak konut kredisi faizlerini 1-2 puan daha aşağı çekeceklerini vurgulayarak, “Merkez Bankası'nın indirimi mevduat faizlerini de olumlu yönde etkileyecektir” dedi. Mendi, konut kredisi faizlerinin 1,5 ay öncesinde düşüş süreci içerisinde olduğunu sonrasında, 1- 1.5 ay içinde konut kredisi faiz oranlarını yükselten bankalar olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

KREDİ KULLANIMI DEĞİŞMEZ

“Konut kredilerini yükselten bankalar tekrar aşağı çekeceklerdir. Bu olumlu trend devam ederse, 2008'in ikinci çeyreğinden sonra konut kredisi faiz oranları yüzde 1'in altına iner.” Türkiye'de konut kredilerinin kullanım oranında ise büyük dalgalanmalar olmadığı sürece bir değişiklik yaşanmayacağını ifade eden Mendi, “Haftalık konut kredisi kullanım miktarı 200-250 milyon YTL civarında seyrediyor, bu böyle devam edecektir” dedi.

İNDİRİMDE ERKEN DAVRANDIK

Anadolubank Perakende Pazarlama ve Mevduat Müdürü Sarp Akkartal da, Merkez Bankası'nın faiz indirimini bankacılar olarak beklediklerini ama bu kadar erken olmasını ummadıklarını kaydetti. Akkartal şunları söyledi: “Banka olarak biz zaten bu indirimi satın almıştık ve konut kredisi faiz oranlarımızı 1,39'dan, 1,34'e indirmiştik. Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentisi ve piyasadaki değişime göre indirimi yapmıştık. Yani erken davrandık. Diğer bankalar da ufak da olsa konut kredisi faiz oranlarını aşağı çekeceklerdir.” Akkartal da, Mendi gibi Merkez'in yaptığı indirimin konut kredisini kullanım oranını etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi. Akkartal, “Merkez'in indirimine bağlı olmayarak, konut kredisi kullanım oranları artacaktır ama bu sezonda açıldığı için olacak” dedi.

% 1,30'UN ALTINA DÜŞER

Merkez Bankası'nın indiriminin devam ettiği ve dünya piyasalarının izin vermesi durumunda konut kredisi faiz oranlarının, yıl sonuna doğru yüzde 1,30'ların altına bir esneme yaşayabileceğini vurgulayan Akkartal, “Ama şu an için konut faiz oranlarında ciddi bir hareketlenme olacağını düşünmüyorum. Ayrıca 2008'in ortalarına kadar faiz oranlarının yüzde 1'i yakalayacağını da düşünmüyorum” dedi. Döviz cinsinden kredi kullanımının ise artış ya da azalışlarını dünya piyasalarının belirleyeceğini kaydeden Akkartal, “Dünyadaki huzursuzluk dönemi geçmeden dövize endeksli kredilerde bir artış olmayacaktır” diye konuştu.

(Bugün)

 
Geri Dön